Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

Komitet Główny Olimpiady Logistycznej ogłosił wyniki eliminacji szkolnych. Turniej organizowany jest corocznie przez Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu.

Read more
01 marzec 2021 Dział: Aktualności Napisane przez

Podróż do Bangladeszu? Why not?

24 lutego 2021 roku na lekcji języka angielskiego grupa uczniów klasy 3B miała okazję odwiedzić… Bangladesz. Pomimo 5-cio godzinnej różnicy czasu i kilku tysięcy dzielących nas kilometrów udało się nam wirtualnie spotkać i porozmawiać w języku angielskim z panem Bichitro Sinha oraz jego sympatyczną grupą uczniów.

Read more

Zajęcia chemii rozszerzonej w naszej szkole odbywają się w dwóch pracowniach chemicznych z czego jedna jest typową pracownią laboratoryjną wyposażoną w sprzęt, szkło i przyrządy chemiczne.

Pracownia jest sukcesywnie doposażana i ulega modernizacji co daje możliwość łączenia teorii z praktyką – wykonywaniem doświadczeń chemicznych.

Podczas zajęć chemii realizujemy treści objęte podstawą programową dla zakresu rozszerzonego z dziedziny chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej. Dla klas medycznych wprowadzamy treści biochemiczne, dla klas technikum w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji treści chemiczne pod kątem płynów chłodniczych. Staramy się wprowadzać korelację między przedmiotami po to aby pokazać jak wielki związek ma chemia z innymi dziedzinami życia.

Klimatyzowana pracownia laboratoryjna i wysoki standard wyposażenia czynią chemię ciekawszą i bardziej dostępną. Zajęcia odbywają się w grupach, uczeń ma bezpośredni dostęp do szkła, odczynników i innych sprzętów a wszystko to odbywa się pod opieką nauczycieli uczących tego przedmiotu p. mgr Anny Haraś i p. mgr Natalii Sitek.

Jeśli jesteś typem naukowca, myślisz o studiach medycznych, interesują Cię przedmioty przyrodnicze i praktyczne aspekty poznania tego przedmiotu to jest to właśnie miejsce dla Ciebie!

Posiadamy:

 • 18 stanowisk laboratoryjnych, stoły laboratoryjne, gniazdka sieciowe, instalację wodno-kanalizacyjną oraz obrotowe taborety laboratoryjne, co umożliwia prowadzenie eksperymentów indywidualnie jak i w zespołach 2-sobowych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, • wyposażenie pracowni chemicznej w sprzęt laboratoryjny, zestaw odczynników i różnorodne szkło laboratoryjne, co zapewnia wykonywanie wielu eksperymentów,
 • nowoczesne dygestorium zapewniające bezpieczeństwo podczas wykonywania doświadczeń,
 • zestawy odczynników i różnorodne szkło laboratoryjne,
 • komputer z dostępem do Internetu,
 • nowoczesną tablicę interaktywną,
 • klimatyzator w pracowni chemicznej.

Organizujemy:

 • wycieczki przedmiotowe, wykłady naukowe organizowane przez Uczelnie Wyższe; zajęcia organizowane przez Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu, wyjazdy naukowe np. Festiwal Nauki (uczestniczymy w nim już od kilku lat), oraz wymiany młodzieży z innymi szkołami ponadpodstawowymi,

 • dodatkowe zajęcia z chemii w laboratorium analitycznym - co szczególnie polecamy klasom medycznym ze względu na specyfikę nauczania - jednak w takich zajęcia uczestniczą wszyscy uczniowie, którzy wybrali chemię rozszerzoną.
  Zajęcia w laboratorium pozwalają poznać zawód laboranta od „kuchni” - uczniowie mają możliwość przeprowadzania samodzielnie analizy płynów ustrojowych, poznania sprzętów, szkła i odczynników, z których korzystają osoby pracujące w tym miejscu. Zajęcia w takim miejscu dają możliwość sprecyzowania swoich planów na przyszłość. Chemia ma ścisły związek z medycyną: chemia leków, katalizatory, enzymy, syntezy związków nieorganicznych, organicznych – dlatego proponujemy Wam możliwość poznania miejsc, które zwykle są niedostępne.

 • Dzień Naukowy Liceum, który organizowany jest od początku istnienia szkoły, podczas którego gościmy osoby ze świata nauki; Zapraszamy wtedy uczniów okolicznych szkół podstawowych w celu wyłonienia Młodego Naukowca z grona konkurujących ósmoklasistów . Rywalizacja polega na rozwiązaniu testu składającego się z wiadomości przyrodniczych. Podczas każdej edycji Dnia Naukowego odbywa się pokaz efektowych doświadczeń chemicznych co zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem.

 • Szkolne imprezy naukowe, doświadczalne zajęcia projektowe z chemii (za nami zajęcia, które odbyły się w ramach projektów unijnych „Z wiedzą i doświadczeniem w przyszłość 1”, „Z wiedzą i doświadczeniem w przyszłość 2” oraz „Uczę się nie dla szkoły, lecz dla siebie”. Zajęcia miały na celu poszerzyć wiedzę z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Uczniowie poznali procesy technologiczne w zakładzie produkcji wody mineralnej, nabyli umiejętność badania wody, gleby i powietrza oraz uczyli się obserwowania i wnioskowania co jest ważnym elementem w nauce tego przedmiotu.
  Część zajęć doświadczalnych realizowanych obecnie w szkole przeznaczonych jest na analizę kuchni molekularnej. Kuchnia molekularna to niestandardowe formy i połączenia substancji chemicznych, które robią ogromne wrażenie i sprawiają, że pozornie zwykły posiłek staje się niezwykłym doświadczeniem - czyli wszystko co nas otacza to nic innego tylko chemia?

Przygotowujemy:

 • do konkursów chemicznych Alchemik, Galileo, Randka z chemią, „Z chemią za pan brat”, „Chemia a ekologia” (podczas , którego wysokie znaczące miejsce uzyskały uczennice klasy 3) czy Festiwal Naukowców (gdzie uczennice zdobyły II miejsce w kategorii doświadczenia) – konkursów o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim.


Kolorowy świat chemii to wszystko wokół nas . Analiza materiału z chemii pozwala poznać szereg procesów chemicznych, którym towarzyszą różne efekty. Samodzielne wykonanie doświadczenia, obserwacja reakcji chemicznych, wyciąganie wniosków to element nauczania chemii w naszej szkole – co jest możliwe dzięki nowoczesnej pracowni chemicznej. Nabyta wiedza w połączeniu z praktyką to komplet jaki chcemy Wam zaoferować… czekamy na Was w pracowni nr 12a – sprzęt, odczynniki chemiczne, stanowiska laboratoryjne czekają!

 

Read more

Humanista - myślisz, że nim jesteś, bo masz problemy z matematyką i fizyką? Nic bardziej mylnego! Spróbujemy Ci pokazać, że humaniści to ludzie ciekawi świata, logicznie myślący i-o dziwo! - twardo stąpający po ziemi. Trudno sobie wyobrazić świat bez humanistów, trudno sobie wyobrazić Zespół Szkół Ogólnokształcących bez pasjonatów języka polskiego! Jeśli lubisz słuchać, interpretować, stawiać pytania i szukać odpowiedzi - JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU!

Zapraszamy Cię do naszego magicznego świata literatury, teatru, filozofii i sztuki…

1. Rozwijamy swoje pasje

Lubisz pisać? Masz lekkie pióro? Świetnie się składa… Zachęcamy młodych twórców do udziału w różnych konkursach z języka polskiego. Mimo że humanistom nie wypada się chwalić, musimy to zrobić - od wielu lat wygrywamy w Archidiecezjalnym Konkursie Literackim! Agnieszka, Natalia, Małgosia, Ania - to nasze lauraetki z poprzednich edycji, być może teraz pora na Twój esej i kolejne zwycięstwo?

Nasi uczniowie z powodzeniem reprezentują szkołę w konkursach poetyckich („Kropla mej duszy“), papieskich, literackich i filozoficznych organizowanych przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Warto również wspomnieć o popularnym wśród młodzieży Gminnym Dyktandzie Ortograficznym im. Heleny Brzozowskiej, w czasie którego uczestnicy mogą zmierzyć się chociażby z historią niejakiego Dzierżysława - rycerza nieudolnie próbującego zapisać się mieczem i piórem na kartach historii czy Hipolita, który na emeryturze nudził się niemożebnie. Jesteśmy dumni z faktu, że autorką takich niebywałych i wesołych opowieści, pełnych ortograficznych pułapek jest pani Olimpia Herman, nasza nauczycielka języka polskiego!

Jeśli chcesz zacząć przygodę ze śpiewem, odkryć moc oraz brzmienie swojego głosu, a także pokonać wewnętrzne bariery i nabrać pewności siebie - zapraszamy na zajęcia wokalno-recytatorskie! Kto wie, być może powtórzysz sukces Piotra Karzełka, absolwenta Technikum Górniczego, a dziś występującego na różnych scenach tenora?

Zobacz, jak wielu naszych uczniów osiąga sukcesy w konkursach artystycznych, jak wielu z nich pokonuje stres i wchodzi na scenę w czasie ważnych uroczystości szkolnych.

2. W świecie teatru, sztuki i Krakowa

Jesteś kreatywny, widzisz siebie na scenie albo przed kamerą? Pewnie ucieszy Cię fakt, że często wyjeżdżamy do Teatru Starego w Krakowie na sztuki - zarówno te dawne, jak i współczesne. To właśnie teatr rozwija wyobraźnię, edukuje i dostarcza niezapomnianych emocji.

W krakowskim teatrze dzieją się cuda!

Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne – od średniowiecza po czasy współczesne. Uwielbiamy bywać w Grodzie Kraka!

Rozmowa ze znanym aktorem? Czemu nie, zwłaszcza jeśli jest się ciekawą świata i odważną humanistką, która w pogoni za autografem zajrzy za kulisy, a nawet i do garderoby artysty!

Salvador Dali, Zdzisław Beksiński, a może Jakub Różalski? Tak, jeśli spotkanie ze sztuką to tylko w Ochorowiczówce, czyli w Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle! W czasie pobytu w tym niezwykłym miejscu humaniści zapominają o zasadach logiki i grawitacji, wchodzą w przestrzeń wyobraźni, jawy i snu. W takim miejscu można poczuć się niczym wyzwolony artysta, odważny myśliciel i wynalazca, Józef Ochorowicz!

3. Czytamy

Nie nie, spokojnie! My naprawdę lubimy czytać i rozmawiać o literaturze, a zwłaszcza jeśli w nowej podstawie programowej pojawiają się teksty Ryszarda Kapuścińskiego, Janusza Głowackiego, Jacka Dehnela czy Mieczysława Abramowicza.

Jak wyglądają nasze lekcje w zakresie rozszerzonym?

 • Poznajemy dzieła literackie wchodzące w skład polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa , jak i autorów współczesnych, których zdobyli uznanie.
 • Kształcimy umiejętność analizowania i interpretowania tekstów kultury, a także ich wzajemnej korespondencji.
 • Doskonalimy umiejętność wyrażania własnych sądów, argumentacji i udziału w dyskusji.
 • Rozwijamy zainteresowania humanistyczne.
 • Pogłębiamy wiedzę z zakresu teorii literatury, filozofii, semiotyki…

Przede wszystkim jednak rozmawiamy o literaturze…bo my naprawdę kochamy książki!

4. Biblioteka - miejsce czytania, miejsce działania

Biblioteka dla nas, humanistów, jest sercem szkoły. Odwiedzamy ją w każdej wolnej chwili i to nie tylko w celu wypożyczenia kolejnej lektury! Tutaj, w przestronnych, dobrze oświetlonych i wyposażonych czytelniach możemy spokojnie przygotować się do lekcji, skorzystać z bogatego księgozbioru podręcznego, zapytać o książkowe nowości lub informatory maturalne.

Chętnie przeglądamy prasę, szczególnie popularnonaukową i młodzieżową.

Cieszymy się, że nasza szkolna biblioteka tak prężnie działa organizując szereg konkursów, w których my, humaniści, chętnie uczestniczymy: np. „Jesień z książką, książka z jesienią”, „Moja domowa biblioteka, konkurs z okazji „Października - Miesiąca Bibliotek Szkolnych”.

Warto też wspomnieć o różnych akcjach promujących czytelnictwo: „Jak nie czytam, jak czytam”, „Czytaj.pl”, „ Narodowe czytanie…”, do których ochoczo przystępujemy!

5. Lekcje języka polskiego nie tylko z nauczycielem

Spotkania z ciekawymi ludźmi? O tak, bardzo je lubimy! Zwłaszcza kiedy możemy zadawać pytania, dyskutować lub po prostu słuchać. Do dziś pamiętamy wizytę pani Edyty Hanslik, poetki, na co dzień pielęgniarki z WSS nr 2 w Jastrzębiu Zdroju lub pani dr Joanny Ździebło, która przypomniała nam smutne wydarzenia związane z Marszem Śmierci.

Skąd się biorą wojny? To temat spotkania z panem Markiem Sygaczem, dziennikarzem i korespondentem wojennym . Nasz gość opowiadał o życiu w obozach dla uchodźców - bez nadziei i w ciężkich warunkach, a potem - na prośbę uczniów - opisał trudną i niebezpieczną pracę reportera.

Czasami zdarza się, że i my przeprowadzamy lekcję. W czasie jednej z nich tłumaczyliśmy przedszkolakom, czym jest patriotyzm.

6. Wyjazdy po wiedzę

Jak przystało na prawdziwych humanistów, uwielbiamy zdobywać wiedzę. Z ogromną radością podjęliśmy współpracę z Uniwersytetem Śląskim (filia w Cieszynie) oraz Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który w ramach Dnia Otwartego organizuje ciekawe wykłady dla młodych polonistów. Bywamy i w Synagodze Chewra Lomdei Misznajot, gdzie w trakcie warsztatów odkrywamy wielokulturową przeszłość Oświęcimia. Uczymy się tolerancji ,szacunku dla drugiego człowieka oraz innych religii.

7. Papież Jan Paweł II naszym autorytetem

Pragnąc podtrzymać pamięć o osobie i twórczości Wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II, co roku, w kwietniu, organizujemy Dzień Papieski pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Pawłowice. Nasi młodsi koledzy i koleżanki ze szkół podstawowych mogą zaprezentować swoje umiejętności wokalno-recytatorskie, a także sprawdzić swoją wiedzę na temat życia patrona naszej szkoły.

Dzień Papieski to także doskonała okazja do spotkań z pracownikami IPN-u w Katowicach, którzy od wielu lat wygłaszają dla nas i naszych gości ciekawe wykłady dotyczące historii i roli kościoła w Polsce.

Read more

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.