Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

20 kwiecień 2019 Dział: Aktualności Napisane przez  Joanna Gryboś

Co wisi w powietrzu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

4. kwietnia w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbył się finał XXV Ogólnopolskiego Jubileuszowego Konkursu na Pracę „Fizyka a Ekologia”.

Dla uczennicy naszej szkoły Dominki Suwińskiej z klasy 2B udział w finale zakończył się podwójnym sukcesem. Licealistka zdobyła bowiem wyróżnienie za pracę pt. „Zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu – jak monitorować?” oraz 1 miejsce w sesji plakatowej.

W swojej pracy badawczej poruszyła problem zanieczyszczenia powietrza. Za pomocą pyłomierza, który stanowi wyposażenie nowoczesnej pracowni fizycznej w ZSO, dokonała pomiaru stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych w powietrzu PM2.5 oraz PM10. Pomiary wykonane w okresie jesienno–zimowym na terenie miasta Żory, na osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie wykorzystuje się różne urządzenia grzewcze, potwierdziły kilkudziesięciokrotne przekroczenie dopuszczalnych norm pyłów. Młoda badaczka udowodniła w ten sposób, że mieszkańcy Śląska są narażeni na smog, co niekorzystnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie.

Gratulujemy naszej finalistce sukcesu i zachęcamy wszystkich zainteresowanych uczniów do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji konkursu!

Czytany 2643 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany sobota, 20 kwiecień 2019 08:47

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.