Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

13 czerwiec 2019 Dział: Aktualności Napisane przez  Anna Haraś

Licealiści w laboratorium

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich dniach roku szkolnego grupa uczniów klas 2 fakultetu chemicznego dzięki uprzejmości pracowników laboratorium analitycznego Poradni Pniówek miała możliwość przeprowadzenia analizy analitycznej płynów ustrojowych.

Analiza moczu to obok morfologii krwi jedno z podstawowych diagnostycznych badań laboratoryjnych. Składa się z dwóch etapów. Pierwszy to badanie ogólne, czyli ocena właściwości fizycznych i chemicznych moczu. Drugim zaś jest badanie osadu moczu.

Aparatura znajdująca się w laboratorium umożliwia zbadanie wielu parametrów – określenie barwy, pH, ciężaru właściwego. Badania pozwoliły również wykryć substancje niepożądane, tj.: białko, cukier, bakterie, grzyby oraz określić obecność leukocytów i erytrocytów.

Do mikroskopowego badania osadu używa się moczu specjalnie przygotowanego. Podczas każdej z obserwacji ocenia się ilościowo i jakościowo składniki naturalne moczu, czyli nabłonki płaskie, leukocyty, erytrocyty, wałeczki, składniki mineralne, których obecność jest uwarunkowana odczynem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pod mikroskopem składniki naturalne moczu.

Zajęcia laboratoryjne pozwalają zobaczyć, dotknąć, porównać, przeanalizować - są elementem, dzięki któremu można poznać naukę z innej strony.

Czytany 2696 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.