Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

23 wrzesień 2019 Dział: Nasze wyjazdy Napisane przez  Marzena Skorupa

Poligon klas mundurowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 17.09.2019 r. jak co roku na terenie poligonu Pniówek odbyły się zajęcia zintegrowane dla pierwszej i drugiej klasy mundurowej.

Organizatorem manewrów był pan pułkownik Ireneusz Zalasa, współprowadzącymi nauczyciele: Grzegorz Pisarek, Marzena Skorupa, a opiekunami wychowawczynie klas mundurowych: Bożena Kusak-Krosny oraz Paulina Pielecka. Zajęcia rozpoczęły się od zbiórki na boisku szkolnym, gdzie skontrolowano stan umundurowania, po czym została przeprowadzona rozgrzewka. Uczniowie klas pierwszych, podzieleni na grupy, doskonalili musztrę pod okiem klasy 2B.

Po części wstępnej na boisku wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami udali się na poligon na terenie Pniówka. Na miejscu młodzież zaliczyła bieg na 1000 m w pełnym umundurowaniu. W terenie ulokowano siedem stacji, rozmieszczonych także dzięki pomocy uczniów klasy II. Po przygotowaniu stacji do klas mundurowych dołączyła klasa medyczna, która również brała udział w zajęciach poligonowych.

W ustalonych wcześniej składach każda z drużyn pokonywała po kolei stacje. Na pierwszym stanowisku uczniowie z replikami broni uczyli się podstawowych komend oraz postaw strzeleckich pod okiem klasy III. Na drugiej stacji przedzierali się w mokrym i ciemnym tunelu. Kolejne stanowisko miało na celu sprawdzian zastosowania skutecznego kamuflażu oraz użycia masek przeciwgazowych. Uczniowie mieli możliwość czołgania się w kompletnym ubiorze, aby odzwierciedlić rzeczywiste warunki, jakie mogą wystąpić podczas sytuacji zagrożenia. Oczywiście wszystko odbyło się bezpiecznie pod okiem pana pułkownika Ireneusza Zalasy. Na czwartej stacji uczniowie uczyli się taktyki, czyli czołgania się oraz upadku na tak zwanego "granata". W ramach piątej stacji młodzież nabyła wiedzę z zakresu udzielenia pierwszej pomocy, wykonując ćwiczenia praktyczne z RKO na fantomie, ucząc się, jak zatamować krwotok tętniczy, jak opatrzyć uraz głowy oraz jak używać stazy na ramie. Instruktaż przeprowadzał doświadczony ratownik medyczny pan Grzegorz Pisarek. Na szóstej stacji każdy z uczniów musiał pokonać sprawnościowy tor przeszkód w jak najkrótszym czasie, co pozwoliło na sprawdzenie ich wytrzymałości i sprawności ogólnej. Tor został przygotowany przez panią Marzenę Skorupę i uczniów klasy IIB. Na siódmej stacji uczniowie uczyli się czołgać po terenie błotnistym, a następnie transportować rannego.

Pod koniec poligonu pan pułkownik podsumował całodzienne zajęcia i wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wrócili do szkoły. Dziękujemy wszystkim opiekunom, którzy czuwali nad bezpieczeństwem uczniów, oraz uczniom klas IIB i IIIB za pomoc w organizacji zajęć. Gratulujemy wytrwałości i determinacji wszystkim uczestnikom, którzy ukończyli poligon. Młodzi adepci wojskowości wrócili do szkoły brudni, ale szczęśliwi. Oto opinia jednego z nich: „Zajęcia były dobrze przygotowane, panowała fajna atmosfera i to był dobrze spędzony czas".

Czytany 3670 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 wrzesień 2019 19:06

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.