Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

15 październik 2019 Dział: Nasze wyjazdy Napisane przez  Joanna Gryboś

„CREDO WORKSHOP” Kraków 2019

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 19-21 września br. w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie odbyła się konferencja połączona z warsztatami międzynarodowego projektu CREDO zorganizowana dla uczniów i nauczycieli z całej Polski.

Naszą szkołę w trzydniowym naukowym wydarzeniu reprezentowali dwaj uczniowie klasy 3A: Kacper Łomozik i Mikołaj Hrapeć - tegoroczni maturzyści oraz nauczyciel fizyki p. Joanna Gryboś. W międzynarodowym projekcie Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory (CREDO) uczestniczy obecnie już 25 instytucji z 12 krajów na pięciu kontynentach. Celem projektu jest detekcja cząstek promieniowania kosmicznego. Wyniki badań mają się stać podstawą do zweryfikowania hipotez dotyczących kwantowej struktury czasoprzestrzeni, a także związków między promieniowaniem kosmicznym a trzęsieniami ziemi bądź zachorowalnością na raka. Podczas krakowskiej konferencji uczestnicy poznali szczegóły dotyczące źródeł promieniowania kosmicznego oraz sposobów jego detekcji w największych obserwatoriach – Pierre Auger, IceCube i Bajkał. Wykłady przybliżyły również wszystkim zebranym istotę czarnych dziur, gwiazd neutronowych i fal grawitacyjnych. Miło nam poinformować, iż liczna grupa uczniów naszej szkoły od października przystąpiła do II edycji konkursu „Łowcy cząstek” w ramach międzynarodowego projektu CREDO. Poprzez udział w konkursie nasza szkoła będzie współtworzyć największy na świecie detektor promieniowania kosmicznego. Życzymy udanych pomiarów!

Czytany 2614 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.