Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

15 październik 2019 Dział: Nasze wyjazdy Napisane przez  Joanna Gryboś

Bliżej gwiazd

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

10 października br. uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących wzięli licznie udział w prelekcji pt. ,,Gwiazdy”, która miała miejsce w Multikinie w Rybniku.

Podczas dwugodzinnego spotkania z wykładowcą – pasjonatem astronomii uczniowie poznali szczegóły dotyczące reakcji termojądrowych zachodzących we wnętrzu gwiazd i budowy olbrzymich układów gwiazd zwanych galaktykami. Powszechnie przyjmuje się, że liczba galaktyk w dostępnej naszym obserwacjom części Wszechświata wynosi co najmniej 170 miliardów, a więc jest porównywalna z liczbą gwiazd w naszej Galaktyce zwanej Drogą Mleczną. Ponadto Słońce wraz z Układem Słonecznym znajduje się w odległości około 27 tyś. lat świetlnych od środka Galaktyki. Powstało ono wraz z układem planetarnym z obłoków materii międzygwiezdnej około 4,6 miliarda lat temu. W skład tych obłoków wchodzą gazy – głównie wodór i hel. Multimedialna prelekcja przybliżyła uczniom, jak reakcję fuzji termojądrowej zachodzącej w gwiazdach, w tym w Słońcu można przeprowadzić na Ziemi w reaktorze termojądrowym tokamaku. Zakłada się, że w 2025 roku zostanie uruchomiony na południu Francji największy tokamak, a wyprodukowana energia z syntezy termojądrowej będzie miała niebagatelny wpływ na światową energetykę. Zachęcamy wszystkich do codziennej, nocnej obserwacji nieba, gdyż korzystając nawet z niewielkiej lunetki, można zachwycać się pięknem święcących punkcików, jakże odległych od nas…

Czytany 854 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany wtorek, 15 październik 2019 12:25

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.