Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

04 grudzień 2019 Dział: Nasze wyjazdy Napisane przez  Sonia Król

By pamięć przetrwała…

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W środę, 20.11.2019 r. odbyła się wycieczka klasy 2TL do Oświęcimia. Uczniowie skorzystali z projektu dedykowanego uczniom szkół ponadpodstawowych pt. „Przez wspólną historię ku przyszłości”*.

Był to jednodniowy program obejmujący wizyty w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu oraz w Miejscu Pamięci Auschwitz. Wizyta rozpoczęła się od Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach na wystawie „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”.

Następnym punktem programu było zwiedzanie obozu Birkenau, gdzie mogliśmy zobaczyć ogrom poobozowej przestrzeni i znajdujące się na niej rzędy baraków, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz rozciągające się kilometry drutu kolczastego, które uzmysławiają zwiedzającym rozmiar tragedii i jej realność.

Kolejną częścią programu zwiedzania był obóz Auschwitz I. Tam znajdują się obiekty dydaktyczne, edukacyjne, wystawiennicze, które wprowadziły nas w historię niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, istniejącego w latach 1940-1945.

Po przerwie obiadowej czekały na nas jeszcze jedne warsztaty na terenie Muzeum Auschwitz I. Obozowy Blok 27 został przekształcony w salę refleksji – specjalną audio-wizualną salę, w której mogliśmy zapoznać się z odpowiedziami wielu wybitnych postaci świata nauki, kultury i religii na najważniejsze pytania stawiane po Holocauście, np.: „Gdzie był Bóg w czasie zagłady?”, „Czy ofiara może stać się sprawcą?”, „Jak reagowała lokalna ludność na zagładę Żydów?”.

Wycieczka, choć tak trudna, wywarła na zwiedzających ogromne wrażenie.

*Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytany 2736 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.