Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

19 grudzień 2019 Dział: Aktualności Napisane przez  Barbara Kałuża – prezes UKS aQuatica

Do trzech razy sztuka: Dudek z medalem Mistrzostw Polski!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 13-15.12.2019 w Opolu odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 15 lat w pływaniu. W zawodach wzięło udział 381 zawodników ze 117 klubów, wśród nich dwóch pływaków pawłowickiej aQuatici, a zarazem uczniów ZSO w Pawłowicach.

To już czwarte zawody rangi mistrzostw Polski, w których uczestniczyli nasi zawodnicy. Ze startu na start obserwujemy progres, jeżeli chodzi o uzyskane czasy, ale również miejsca, na których klasyfikowani są Bartłomiej Dudkowiak i Bartłomiej Haspert. Szczególnym „pechowcem” był Dudek, który już dwukrotnie w konkurencji 50m stylem dowolnym zajmował 4 miejsce.

Pewnie wszyscy kibice pamiętają mecz reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych z Norwegią (31:30) podczas mistrzostw świata w Chorwacji w 2009 r. Wówczas powstała nowa jednostka czasu, a mianowicie "jedna Wenta". Na 15 sekund przed końcem zawodów o czas dla norweskiej drużyny poprosił jej szkoleniowiec, a podczas tej przerwy Bogdan Wenta powiedział swoim zawodnikom tak: „Panowie, jak wprowadzą siódmego zawodnika, mają piętnaście sekund. Przerywać i mamy pustą bramkę. Tylko spokojnie, mamy dużo czasu”. Bartek w Letnich Mistrzostwach Polski przegrał medal o 0,06 sekundy, natomiast w Zimowych Mistrzostwach Polski o 0,03 sekundy!!! Jak widać, w pływaniu pojęcie „dużo czasu” ma zupełnie inny wymiar.

Zła passa została odwrócona, tym razem z bardzo dobrym czasem 23,42 s po pięknym wyścigu Dudek sięgnął po swój pierwszy medal Mistrzostw Polski! Już w porannych eliminacjach zawodnik uzyskał wynik lepszy od rekordu życiowego o 0,49 s, co dało 3 czas eliminacji. W wyścigu finałowym jeszcze poprawił ten czas o 0,16 s i ostatecznie zajął 3 miejsce.

Tego samego dnia Dudek zakwalifikował się do finału B w konkurencji 100m stylem motylkowym, natomiast Bartek Haspert dwukrotnie poprawiał życiówki w konkurencjach 50m i 200m stylem dowolnym. W finale B Dudkowiak zajął 9 miejsce (19 w Polsce).

W drugim dniu MP kolejne dwa finały B dla Dudka i życiówka Cegły. W finałach B nasz zawodnik zajmował odpowiednio 7 miejsce w konkurencji 50m stylem motylkowym i 8 miejsce w konkurencji 50m grzbietem.

Niedziela to ostatni dzień zawodów w Opolu. Po udanych porannych kwalifikacjach, w których Dudek uzyskał 5 czas, z dużymi nadziejami oczekiwaliśmy na finał A. Bartek Haspert ponownie poprawił rekord życiowy, nie dało to jednak finału.

Finał popołudniowy dostarczył nam nie lada emocji, wyścig stał na bardzo wysokim poziomie, wszyscy zawodnicy poprawili czasy z porannych eliminacji. Również nasz zawodnik płynął bardzo szybko, śrubując najlepsze swoje osiągnięcie (51,87 s). Uzyskany czas dał bardzo dobre 5 miejsce w Polsce.

Jako podsumowanie chciałbym przytoczyć słowa trenera zawodników Przemysława Brzeskiego, wypowiedziane po cyklu mistrzostw Polski zawodników 14 i 15-letnich: „Wyniki uzyskane przez chłopaków podnoszą poprzeczkę bardzo wysoko. Aby ją przeskoczyć na następnych mistrzostwach, musimy się wspierać i współpracować – zawodnicy, rodzice, trenerzy i wszystkie osoby, które chcą nam pomóc. Wydaje mi się, że razem mamy wielki potencjał. Czy go wykorzystamy? To zależy tylko od nas”.

Zarząd Klubu serdecznie dziękuje trenerom Przemysławowi Brzeskiemu i Markowi Biernatowi, dyrekcji ZSO Pawłowice, rodzicom i wszystkim sympatykom naszego klubu za wsparcie zawodników w przygotowaniach i podczas MP.

Czytany 2121 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.