Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

19 grudzień 2019 Dział: Aktualności Napisane przez  E. Cholcha

Nauka akceptacji różnorodności kulturowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

10 grudnia młodzież naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych na terenie Synagogi Chewra Lomdej Misznajot.

Po krótkim wprowadzeniu, dotyczącym żydowskiej tradycji i judaizmu, uczniowie w małych grupach odkrywali niezwykłe historie, ukryte za konkretnymi rekwizytami bądź zdjęciami osób mieszkających przed wojną w Oświęcimiu. Pomocna w ich pracy okazała się ekspozycja Oszpicin, składająca się z fotografii, dokumentów, zabytkowych eksponatów oraz multimediów, w tym wspomnień byłych żydowskich mieszkańców miasta.

Prowadzący warsztaty wielokrotnie zwracał uwagę na dojrzałość i szacunek naszej młodzieży dla wielokulturowej przeszłości Oświęcimia. Warto wspomnieć, że dziś Synagoga Chewra Lomdej Misznajot nie posiada już swojego rabina ani zgromadzenia wiernych, lecz pozostaje jedyną żydowską świątynią w pobliżu byłego obozu KL Auschwitz, służąc jako miejsce modlitwy, refleksji i pamięci.

Czytany 2256 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.