Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

04 luty 2020 Dział: Nasze wyjazdy Napisane przez  Anna Haraś

Za nami 4. Śląski Festiwal Nauki…

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w 4. Śląskim Festiwalu Nauki. Tytuł tegorocznej edycji to „Nauka jest bliżej”.

Ogromna liczba stanowisk naukowych, bo aż 160, pozwoliła na bliższe spotkania z nauką. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie, zobaczyć, dotknąć, posłuchać, zbadać, w jakim stanie jest jego zmysł węchu, odwiedzić stanowiska medyczne, zgłębić wiedzę geograficzną, posiąść umiejętność pisania w innych językach czy spotkać osoby, które na co dzień prowadzą audycje naukowe.

Jeden z prowadzących poruszył bardzo istotną kwestię – stwierdził, iż aby nauka nie stała się rodzajem nowoczesnej magii, trzeba wiedzieć, jak ona działa - zwiedzający w każdym wieku może przyglądać się temu, jak się robi naukę, jak się poznaje zjawiska świata, jak się opisuje i poznaje funkcjonowanie rzeczywistości. Ale nade wszystko zwiedzający może się nauką w sposób mądry i interesujący bawić aktywnie, wchodząc w żywy kontakt z tymi, którzy na co dzień zawodowo zajmują się nauką, uczestniczyć czynnie w eksperymentach i pokazach.

Głównym organizatorem był Uniwersytet Śląski, zaś współorganizatorami: miasto Katowice, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, katowicka Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Śląski Festiwal Nauki zdobył w ub. roku europejską nagrodę EUPRIO Awards 2019 za najlepszy pomysł promujący wydarzenie o charakterze popularnonaukowym. 5. Śląski Festiwal Nauki już za rok – my też tam będziemy!smile

Czytany 2283 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany wtorek, 04 luty 2020 17:09

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.