Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

06 luty 2020 Dział: Nasze wyjazdy Napisane przez  Anna Haraś

Wszystko o ciemnej materii i ciemnej energii…

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W przedostatni dzień stycznia uczniowie śląskich szkół średnich licznie zgromadzili się w sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach, aby wysłuchać wykładu dr Stanisława Bajtlika z Centrum Astronomicznego Polskiej Akademii Nauk z Warszawy na temat ciemnej materii i energii – największego nierozwiązanego problemu w fizyce.

Obecnie uważa się, że widoczna przez największe teleskopy materia w postaci planet, gwiazd, gromad gwiazd, galaktyk itd. stanowi zaledwie ok. 5% całej materii i energii wypełniającej Wszechświat, przy czym gwiazdy zawierają zaledwie ok. 0.5 % całkowitej materii i energii. Przypuszcza się, że ok. 25 % materii i energii przypada na tzw. ciemną materię, o której istnieniu wnioskuje się tylko z pośrednich obserwacji, a aż 70 % łącznie rozpatrywanej energii i materii stanowi tzw. ciemna energia – ośrodek o ujemnym ciśnieniu i gęstości niezależnej od objętości. To on odpowiada za przyspieszanie ekspansji Wszechświata. W wykładzie wygłoszonym przez popularyzatora nauki z Warszawy wzięła udział klasa 1B z ZSO, a po prelekcji uczniowie uczestniczyli w spektakularnych pokazach doświadczeń fizycznych.

Czytany 2594 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.