Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

28 wrzesień 2020 Dział: Aktualności Napisane przez  Marzena Skorupa

Klasy na poligonie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W poniedziałek, 21 września 2020 r. odbyły się zajęcia zintegrowane klas mundurowych oraz klasy medycznej. W poligonie wzięło udział 51 uczniów oraz 4 nauczycieli. Organizatorem manewrów był pan pułkownik Ireneusz Zalasa, współprowadzącymi nauczycielami oraz opiekunami byli: pani Marzena Skorupa, pani Bożena Kusak-Krosny oraz pan Grzegorz Pisarek.

Zajęcia rozpoczęły się od zbiórki na boisku szkolnym, gdzie skontrolowano stan umundurowania, przeprowadzono instruktaż z zasad bezpieczeństwa podczas zajęć, po czym została przeprowadzona rozgrzewka. Uczniowie klas pierwszych, podzieleni na grupy, doskonalili musztrę pod okiem klas 2bn, 2 B oraz ucznia klasy 3B. Po części wstępnej na boisku wszyscy uczestnicy wraz z nauczycielami udali się na poligon na terenie Pniówka. W okolicy ulokowano pięć stacji, rozmieszczonych dzięki pomocy uczniów starszych klas mundurowych.

W ustalonych wcześniej składach każda z drużyn pokonywała po kolei stacje. Na pierwszym stanowisku uczniowie przedzierali się w mokrym i ciemnym tunelu kanału. Na drugiej stacji odbyło się skryte pokonywanie terenu z elementami maskowania. Kolejne stanowisko wymagało użycia masek przeciwgazowych, uczniowie mieli możliwość czołgania się w kompletnym ubiorze ISOPS po terenie błotnistym, aby odzwierciedlić rzeczywiste warunki, jakie mogą wystąpić podczas sytuacji zagrożenia. W kompletnym ubiorze transportowano też na noszach rannego. W ramach czwartej stacji młodzież nabyła wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, wykonując ćwiczenia praktyczne z RKO na fantomie, ucząc się, jak zatamować krwotok tętniczy, jak opatrzyć uraz głowy oraz jak używać stazy na ramie. Instruktaż przeprowadzili uczniowie klasy medycznej 2an pod okiem doświadczonego ratownika medycznego pana Grzegorza Pisarka. Na piątej stacji każdy z uczniów musiał pokonać sprawnościowy tor przeszkód w jak najkrótszym czasie, co pozwoliło na sprawdzenie ich wytrzymałości i sprawności ogólnej. Tor został przygotowany przez uczniów klasy 2B i ucznia klasy 3B. Pod okiem pana pułkownika uczniowie uczyli się taktyki, czyli czołgania się oraz upadku na tak zwanego „granata”. Ostatnim zadaniem naszej młodzieży było zaliczenie biegu na 1000 m w pełnym umundurowaniu oraz przeprowadzenie musztry zespołowej. Na zakończenie poligonu pan pułkownik Ireneusz Zalasa podsumował całodzienne zajęcia i wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wrócili do szkoły.

Dziękujemy wszystkim opiekunom, którzy czuwali nad bezpieczeństwem uczniów, oraz uczniom klasy 2B, 2 bn, 2an oraz uczniowi klasy 3B za pomoc w organizacji zajęć. Gratulujemy wytrwałości i determinacji wszystkim uczestnikom, którzy ukończyli poligon. Brudni i szczęśliwi mali gladiatorzy :-)

Czytany 2661 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 wrzesień 2020 15:35

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.