Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

30 październik 2018 Dział: Nasze wyjazdy Napisane przez  Joanna Antecka

Warsztaty w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Teren Górnego Śląska to nie tylko przemysł i kopalnie, ale także piękny świat przyrody, który należy poznać. Dlatego też chętne osoby realizujące biologię w zakresie rozszerzonym odwiedziły Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, aby wziąć udział w warsztatach terenowo-laboratoryjnych.

Tematyka warsztatów dotyczyła wody oraz organizmów żyjących w wodzie lub z nią związanych. Na zajęciach młodzież zbadała za pomocą sondy temperaturę, odczyn oraz zawartość azotanów w wodzie potoku Pomna oraz obserwowała roślinność w stawie na terenie ogrodu botanicznego. Prowadząca zajęcia pani Ewelina Roszkowska zwróciła uwagę na problem eutrofizacji wód wynikający z nadmiaru azotanów i fosforanów. Uczniowie pobrali również próbki wody oraz rośliny, z których wykonali preparaty przyżyciowe i przeprowadzili obserwacje mikroskopowe organizmów należących do trzech królestw: zwierząt, protistów oraz roślin.

Podczas przejścia z terenu badawczego do budynku, gdzie miała odbyć się część laboratoryjna, można było zobaczyć wystawę fotograficzną pod tytułem „Świat przyrody malowany elektronami”. Przedstawione mikrofotografie wykonano z użyciem mikroskopu elektronowego, a autorką zdjęć była dr Jagna Karcz - pracownik Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ w Katowicach.

Czytany 3335 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.