Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

19 grudzień 2019 Dział: Aktualności Napisane przez  Izabela Daniluk

Kocha czy nie Kocha...?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W poniedziałek na lekcji matematyki klasa 1A próbowała znaleźć odpowiedź na to pytanie... i nie było to pytanie o miłość, ale o obiekt matematyczny z dużej rodziny fraktali.

W 1904 roku szwedzki matematyk Helge von Koch skonstruował dziwną figurę, która z wyglądu przypominała płatek śniegu. Płatek Kocha, chociaż powstał z sumowania nieskończenie wielu trójkątów, ma skończone pole. Jego brzeg jest bardzo dziwną krzywą, zwaną właśnie krzywą Kocha. Ma ona nieskończoną długość, choć leży na ograniczonym obszarze o skończonym polu. Trudno to sobie wyobrazić, ale ta krzywa nie zawiera żadnych odcinków - w każdym swym punkcie ma „zagięcie”. Kiedy więc spadnie pierwszy śnieg, może na święta smile, pomyślcie o tym, że matematyka jest wszędzie...WESOŁYCH ŚWIĄT!

Czytany 1620 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.