Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

27 grudzień 2019 Dział: Aktualności Napisane przez  Joanna Gryboś

Z wizytą w Obserwatorium Astrogeodynamicznym Centrum Badań Kosmicznych PAN w Poznaniu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tegoroczne dwudniowe seminarium programu Bogolubova – Infelda, które odbyło się na początku grudnia w Instytucie Fizyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zgromadziło licznych nauczycieli fizyki oraz uczniów.

Oprócz wykładów, wygłoszonych przez pracowników naukowych z IFJ PAN z Krakowa oraz studentów z Dubnej, ze Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych, uczestnicy seminarium mieli możliwość zwiedzenia Obserwatorium Astrogeodynamicznego Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu pod Poznaniem.

Podczas tej wycieczki zapoznali się z badaniami naukowymi prowadzonymi w Laboratorium Czasu i Częstotliwości, Stacji Laserowej oraz Laboratorium Global Navigation Satellite Systems (GNSS). Ta instytucja naukowo-badawcza to jedno z najlepszych laboratoriów czasu na świecie, gdyż wyposażona jest między innymi w cztery zegary atomowe, które pozwalają na precyzyjny pomiar czasu. Z kolei stacja laserowa wchodząca w skład obserwatorium wykonuje ważne laserowe pomiary odległości sztucznych satelitów Ziemi, gdyż to dzięki nim monitoruje się deformacje skorupy ziemskiej czy ruch obrotowy Ziemi. Za pomocą satelitarnych systemów nawigacyjnych GNSS wyznacza się poziom mórz i oceanów, śledzi pogodę kosmiczną, a także tworzy się numeryczne prognozy pogody.

Duże wrażenie na zwiedzających zrobił teleskop spektroskopowy. Urządzenie to pozwala na zaawansowane badania składu chemicznego gwiazd znajdujących się w naszej Galaktyce oraz na określenie ich temperatury i prędkości radialnej.

Odwiedzenie tak ciekawego miejsca pozwala spojrzeć na naukę w innym, szerszym ujęciu, a także na powrót odkryć jej znaczenie. To właśnie w tego typu obserwatorium ontologicznego wymiaru nabierają takie podstawowe pojęcia jak czas i przestrzeń.

Czytany 598 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.