Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

03 marzec 2020 Dział: Aktualności Napisane przez  Joanna Nawara

Warto pamiętać... Prelekcja na temat Marszu Śmierci

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1945 rok. Wyjątkowo mroźna zima. Z terenu obozu Auschwitz-Birkenau Niemcy w pośpiechu wyprowadzają 56 tysięcy więźniów.

Niektórzy z nich jeszcze wierzą w cud, bo przecież opuszczają piekło. Dostają bochenek chleba i jedną konserwę mięsną na drogę. Ustawiani przez SS-manów w pięcioosobowe kolumny, ruszają przed siebie. Jedni do Wodzisławia, inni w stronę Gliwic. Pokonują dziennie 20-30 km, śpią pod gołym niebem, słabi i wycieńczeni umierają na trasie. Są i tacy, którzy próbują ucieczki, ale w wielu wypadkach kończy się to niepowodzeniem. Przechodzą przez Pszczynę, Studzionkę, Pawłowice, Jastrzębie. Wreszcie docierają do celu. Ci, którzy się jeszcze nadają, zostają załadowani do otwartych wagonów i ruszają w kierunku Mauthausen i Buchenwald.

W tym roku mija 75 rocznica tamtych tragicznych wydarzeń...

Uczniowie klasy III a i III b w ogromnym skupieniu wysłuchali wykładu dr Joanny Zdziebło na temat Marszu Śmierci z Oświęcimia do Wodzisławia. Szczególnie zainteresowały ich historie ludzi, którzy ryzykując własnym życiem, pomagali więźniom. Małżeństwo Mołdrzyków z Jastrzębia dało schronienie dwóm polskim Żydówkom, pracownicy pawłowickiej mleczarni zorganizowali ucieczkę kilku więźniom, mieszkańcy Wodzisławia - mimo surowych zakazów - rzucali chleb w stronę ruszających wagonów z głodnymi ludźmi.

Dr Joanna Zdziebło przypomniała uczniom także historię nieżyjącego już pana Józefa Kulasa z Pawłowic, który jako mały chłopiec widział swojego tatę przechodzącego w kolumnie więźniów obok własnego domu. Pan Józef gościł kilka lat temu w naszej szkole i opowiadał o cierpieniach swojego ojca, więźnia obozu Auschwitz, uczestnika Marszu Śmierci. Warto, aby młodzież takie historie znała!

Dziękujemy pani Halinie Mańce, dyrektorce Gminnej Biblioteki Publicznej za wspólpracę i umożliwienie naszym uczniom udziału w tak ciekawej prelekcji.

Czytany 1083 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.