Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

23 listopad 2020 Dział: Aktualności Napisane przez  Joanna Antecka, Weronika Miłoś

Skalpelem i pincetą, czyli lekcja anatomii na lekcji biologii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ostatni miesiąc nauki stacjonarnej na lekcjach biologii minął pod znakiem wielu obserwacji i doświadczeń.

W klasach maturalnych odbyły się szczególnie ciekawe zajęcia, w trakcie których prowadzono oględziny makroskopowe oraz sekcję wybranych narządów wewnętrznych. Dzięki empirycznej formie zajęć uczniowie mieli możliwość lepiej poznać budowę dróg oddechowych (krtani, tchawicy, oskrzeli) doprowadzających powietrze do płuc. Przekonali się również, jak bardzo delikatne w swojej budowie są płuca stanowiące właściwy narząd wymiany gazowej. Uczestnicy zajęć poznali także anatomię serca - porównywali grubość ściany prawej i lewej komory tego narządu, sprawdzali ujścia i wejścia dużych naczyń krwionośnych oraz obecność ścięgnistych struktur zwanych zastawkami. Wskazywali także bruzdy na zewnętrznej powierzchni serca, w których leżą naczynia wieńcowe.

W ramach lekcji wykonano również dwa krótkie doświadczenia. W pierwszym z nich umieszczono fragmenty płuc w zlewce z wodą. Fragmenty te unosiły się na jej powierzchni, co świadczyło o obecności w nich powietrza zalegającego. Drugim doświadczeniem było wykrywanie obecności dwutlenku węgla w wydychanym przez siebie powietrzu. Gaz ten jest produktem reakcji utleniania glukozy stanowiącej źródło energii naszych komórek.

Takie lekcje biologii planowane są również w innych klasach.

Czytany 1262 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.