Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

20 październik 2015 Dział: Projekty Napisane przez  Elwira Kiełkowska

Youth CLUB - Creativity Leads Us To Business… and to Górki Wielkie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Powyższy tytuł oznacza, że kolejny projekt realizowany w ramach programu ERASMUS+ za nami. Uczciwie musimy przyznać, że doświadczenia wyniesione z poprzednich projektów, ogrom włożonej pracy, ale też nauka na własnych błędach zaprocentowały.

Na miejsce naszej wymiany wybraliśmy znowu Kossakówkę w Górkach Wielkich. Niejeden projekt już tam zrealizowaliśmy. Dobra aura hostelu, przestrzeń, zieleń, solidne zaplecze techniczne oraz życzliwość gospodyni- pani Anny Fenby Taylor- sprzyjały zarówno integracji jak i efektywnej pracy.

Do projektu tym razem zaprosiliśmy Portugalczyków, Duńczyków i Litwinów. Znamy się nie od wczoraj. Z Portugalią i Litwą zrealizowaliśmy projekt z programu Comenius. Z Litwą działaliśmy także w programie współpracy polsko- litewskiej, a z Danią współpracowaliśmy w poprzednim projekcie z Młodzieży w działaniu. Sporo doświadczyliśmy razem - stąd wiemy, że to solidni, dobrze zorganizowani i bardzo pomocni partnerzy. Ta wiedza i doświadczenie zadecydowały o powodzeniu naszego projektu.

Tym razem postawiliśmy na kreowanie przedsiębiorczości w dziedzinach interesujących młodych ludzi. Z przeprowadzonych przez nas badań rynku wyłoniło się pięć najpopularniejszych wśród młodzieży dziedzin: artystyczna, kulinarna, sportowa, medialno- informatyczna i biznesowa. Każdy z uczestników naszej wymiany (łącznie z liderami) wybrał dziedzinę, która mu najbardziej odpowiadała - w ten sposób powstało pięć grup pracy, które w ramach projektu działały w wirtualnym młodzieżowym domu kultury (Youth CLUB). Zadaniem każdej z grup podczas wymiany było nakręcenie spotu reklamowego, który miałby zainteresować potencjalnych klientów. W praktyce- w ciągu dwóch dni trzeba było obmyślić scenariusz spotu, wykonać rekwizyty i kostiumy, przećwiczyć całą historyjkę ujęcie po ujęciu i sfilmować ją. Łatwo nie było, ale udało się świetnie - między innymi dzięki pomocy pani Ewy Sikory i pani Agnieszki Kornas-Wiśniewskiej - instruktorek w pawłowickim Gminnym Ośrodku Kultury, które wspomagały nas artystycznie również w poprzednim projekcie, za co bardzo dziękujemy.

W ramach projektu udaliśmy się także do Krakowa, aby na tamtejszych mieszkańcach przetestować popularność rodzaju zajęć  proponowanych przez poszczególne grupy. Okazało się, że Krakowiacy najchętniej zapisywaliby się na zajęcia kulinarne. Nic dziwnego, w skład grupy kulinarnej wchodziły same piękne dziewczyny i jeden również piękny Portugalczyk ;-)

Kolejnym zadaniem - jak się okazało najtrudniejszym na poziomie koncepcyjnym - było nakręcenie filmu promującego przedsiębiorczość wśród młodzieży. Wszystkie działania w ramach projektu miały na celu takie „przeszkolenie” uczestników, aby po ukończeniu szkoły byli oni w stanie założyć własną działalność w dziedzinie, którą wybrali. Tym sposobem udział w projekcie miał pokazać młodzieży jak można sobie radzić na trudnym rynku pracy. Udało nam się nakręcić ciekawą historyjkę, gdzie jedną z ról gra samochód naszego pana dyrektora, a finał odbywa się w pawłowickiej restauracji „Smak Regionu”. Film jest na etapie montażu i już wkrótce można go będzie obejrzeć na naszej stronie, gdzie zamieścimy również nagrane spoty reklamowe.

Kluczem do sukcesu naszego projektu była współpraca: długofalowa, wielowarstwowa, a co najważniejsze, efektywna wszystkich jego uczestników oraz wielu osób, które nas wspierały. Pięknie za to w imieniu organizatorów dziękuję. Dziękuję także naszej dyrekcji, wszystkim nauczycielom, a przede wszystkim pani Magdalenie Witkowskiej, która ogarnia zawiłości projektowe jak mało kto i naszym uczestnikom, bez których nie byłoby projektu: paniom Agacie Pokładnik, Martynie Szenderze, Natalii Kidoń, Marcie Klimondzie, Klaudii Gizler oraz panom Mateuszowi Harazinowi, Sebastianowi Wawrzyczkowi, Szymonowi Ptasińskiemu, Dawidowi Szłapie i Damianowi Stuchlikowi.

Do następnego projektu!
Elwira Kiełkowska

Publikacja została zrealizowana/wydrukowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej ze środków programu "Uczenie sie przez całe życie" – Erasmus +.
Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną.

Media

Creative and Active Citizen ZSO Pawłowice
Czytany 4346 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany sobota, 06 październik 2018 09:53

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.