Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

07 październik 2021 Dział: Nasze wyjazdy Napisane przez  Joanna Nawara

Z wizytą w Muzeum Polin w Warszawie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 października, uczennice naszej szkoły biorące udział w powiatowym projekcie edukacyjnym „Prawda o Auschwitz”, wraz z opiekunką, panią Joanną Nawarą uczestniczyły w wyjeździe do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Punktualnie o godzinie 11.00 grupa rozpoczęła zwiedzanie wystawy stałej składającej się z ośmiu interaktywnych galerii prezentujących trudną historię wyznawców judaizmu. Unikatowe zbiory, rekonstrukcje czy multimedia wywarły na uczestniczkach ogromne wrażenie i pozwoliły zgłębić wiedzę na temat tysiącletniej historii Żydów polskich- od legend o ich przybyciu na ziemie polskie, przez rozwój przemysłu i handlu, po bolesny czas Zagłady i współczesność.

Uczestniczki projektu miały również okazję wziąć udział w jednym z wybranych przez siebie warsztatów edukacyjnych: „Mechanizmy propagandy”, „Jak pięknie się różnic?” oraz „Żonkile. Opowieść o powstaniu w getcie warszawskim”, w czasie których uświadamiano młodym ludziom konsekwencje mowy nienawiści jakże często prowadzącej do przemocy.

Z całą pewnością to niezwykłe Muzeum, w samym sercu Warszawy, na terenie przedwojennej dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto, już na zawsze pozostanie w pamięci uczestniczek projektu jako miejsce, o którym warto, a nawet trzeba głośno mówić.

Będąc w Warszawie nie można było pominąć i wizyty na Starym Mieście, tak bardzo urokliwym zwłaszcza jesienią. Wyjątkowa atmosfera wąskich uliczek, kolorowe kamienice, pomnik Syrenki czy Kolumna Zygmunta III Wazy musiały przecież zostały utrwalone na licznych fotografiach.

Wyjazd byłby niemożliwy bez wsparcia Starostwa Powiatowego w Pszczynie, koordynatora projektu „Prawda o Auschwitz”, któremu dziękujemy za zorganizowanie tak wspaniałego i pełnego wrażeń dnia w Warszawie!

Czytany 434 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany wtorek, 04 styczeń 2022 19:26

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.