Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

03 listopad 2022 Dział: Rozwijamy talenty młodych ludzi Napisane przez  Martyna Grajkowska

Jesienna młodzieżowa wyprawa naukowo-badawcza

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tegoroczny obóz naukowy odbył się w wyjątkowo pięknej jesiennej scenerii. Sprzyjająca aura sprawiła, że dwie czteroosobowe grupy pasjonatów biologii mogły wspólnie wyjść w teren, by poznać roślinność Jury Krakowsko-Częstochowskiej, określić stan czystości środowiska za pomocą skali porostowej i zobaczyć miejsce zimowania nietoperzy w Jaskini Głębokiej.

Korzystając z okazji, młodzież zwiedziła Pilicę - piękne zabytkowe miasteczko na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, ruiny zamku Bąkowiec, rezerwat „Góra Zborów”, Jaskinię Głęboką oraz skałę Okiennik. Podczas jednej z wędrówek przeprowadzono pomiar zmian wilgotności, temperatury i pH gleby za pomocą labdisc. Zebrane wyniki pomiarowe zostały zapisane na wykresie oraz na mapach Google, na których młodzież mogła także prześledzić ponownie trasę swojej wędrówki. Młodzi biolodzy mieli również sposobność, by przeprowadzić obserwacje fauny glebowej, wykorzystując mikroskopy stereoskopowe. Uczniowie obserwowali m.in. wija drewniaka, krocionogi, dżdżownice, żuki czy larwę chrząszcza – pędraka.

Wyjścia w teren – krótsze i dłuższe były dobrą okazją, aby poprawić swoją kondycję fizyczną oraz „odpocząć psychicznie” od szkolnej codzienności. Obie grupy w czasie tygodniowego pobytu miały również możliwość wykonania ćwiczeń z zakresu fizjologii człowieka – m. in. zmierzenia pulsu i pracy ludzkiego serca podczas odpoczynku i po ćwiczeniach fizycznych, pomiaru zmian temperatury i wilgotności związanej z poceniem się (użyto labdisc). Młodzież rozwiązywała również zadania z biologii typu maturalnego. Z kolei na zajęciach stacjonarnych grupa pracująca pod kierunkiem nauczyciela, pani Joanny Anteckiej, przygotowała zielnik roślin zebranych podczas wyjść terenowych, pracowała z mikroskopami optycznymi, wykonując świeże preparaty mikroskopowe (m.in. włosek parzący pokrzywy, aparaty szparkowe liścia zamii, tkanka przewodząca w ogonku liściowym begonii), czy też obserwowała małe organizmy żyjące w wodzie, jak np. dafnie, oczliki czy wrotki. Z kolei grupa pracująca stacjonarnie pod kierunkiem pani Weroniki Miłoś prowadziła obserwacje mikroskopowe pasożytów zwierzęcych oraz tkanek różnych narządów. Młodzież odbyła także pogadankę na temat zasad profilaktyki, wpływu wysiłku fizycznego na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Poznała także ważne zasady czytanie etykiet. Zajęcia przeprowadzone na obozie naukowym były doskonałą okazją, by zdobytą wiedzą połączyć z praktycznymi umiejętnościami.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020, dla osi priorytetowej XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego, dla działania: 11.1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie, równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego, dla poddziałania: 11.1.4. Poprawa efektywności kształcenia ogólnego.

Czytany 1024 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany czwartek, 29 grudzień 2022 11:48

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.