Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

13 czerwiec 2024 Dział: Nasze wyjazdy Napisane przez  Anna Haraś

„Chemia muzealnie” - świat medycyny, farmacji , światła i koloru - naukowy wyjazd uczniów klas medycznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Grupa uczniów z klas medycznych miała okazję zwiedzić Edukatorium Juliusz w Rybniku, gdzie znajduje się ekspozycja prezentowana w budynku Rafał, należącym do dawnego kompleksu szpitalnego Juliusz, rozmieszczona na 4 kondygnacjach dawnego szpitala i w swoim charakterze do niego nawiązująca. Poszczególne pomieszczenia wystawiennicze nawiązują wizualnie do współczesnych i dawnych przestrzeni szpitalnych.

Ważnym aspektem edukacyjnym wystawy jest zaznajomienie zwiedzających z funkcjonowaniem placówki medycznej, sprzętem medycznym oraz zabiegami. W trakcie wędrówki po kolejnych oddziałach uczniowie , z pomocą różnorodnych interaktywnych stanowisk edukacyjnych, poznają narzędzia i technologie medyczne, uczą się anatomii oraz zasad funkcjonowania ludzkiego ciała.

Wystawa prezentuje wybrane oddziały szpitalne i przyporządkowane tematy: oddział ortopedii i traumatologii, oddział otolaryngologiczny, oddział neurologiczny, oddział okulistyczny, oddział kardiologiczny, oddział ginekologiczno-położniczy, oddział urologiczny, oddział pulmonologiczny, oddział gastroenterologiczny, oddział dermatologiczny, oddział chorób wewnętrznych, oddział onkologiczny, zakład diagnostyki oraz blok operacyjny.

W kolejnym etapie wędrówki uczeń trafia do szpitalnego archiwum zlokalizowanego na poddaszu,   gdzie prezentowane są wybrane aspekty historii medycyny i farmacji.

Po zwiedzeniu wystawy dotyczącej medycyny i farmacji pojechaliśmy do Muzeum światła i koloru w Gliwicach.

To nieco inna wystawa, ale również bardzo interesująca. Można zapoznać się z pryzmatem i wyruszyć w podróż po tęczy, zanurzając się w każdym z jej kolorów.  Podczas zwiedzania mamy możliwość zapoznania się z 32 instalacjami artystyczno-edukacyjnymi .

Od zwierciadeł po naturalne i sztuczne źródła światła – uczniowie poznali światło od zupełnie nowej strony, zanurzyli się we własnych odbiciach, weszli do środka kalejdoskopu a po drodze zgubili się   się w magicznym fluoryzującym lesie! BYŁO NAUKOWO I KOLOROWO!

Czytany 272 razy
Etykiety
Więcej w tej kategorii: « Kartka z kalendarza kwietniowego

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.