Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

20 czerwiec 2024 Dział: Biblioteka online Napisane przez  Joanna Mrzyk

Sprawozdanie z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W tym roku szkolnym społeczność ZSO uczestniczyła w działaniach prowadzonych w ramach NPRCZ, których celem było promowanie czytelnictwa wśród młodzieży. Przyznaną kwotę w wysokości 5625 zł w całości przeznaczono na zakup książek zaproponowanych przez uczniów w maju, czerwcu i wrześniu 2023 roku.

Na podstawie zgłoszonych propozycji sporządzono listę zakupową uwzględniającą również dezyderaty uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych, którą następnie skonsultowano z Panią Dyrektor GBP w Pawłowicach oraz Samorządem Uczniowskim i Radą Rodziców. Z otrzymanych funduszy udało się zakupić na przełomie września i października 2023 r. 184 pozycji. Była to głównie beletrystyka i literatura dla młodzieży, m. in.:

 1. Co wyszeptał nam deszcz,
 2. Dary bogów,
 3. Do zobaczenia w innym życiu,
 4. Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię,
 5. Na każde wezwanie,
 6. Gdzie śpiewają raki,
 7. Gwiazdy piłko możnej,
 8. Historia medycyny dla każdego,
 9. I nie było już nikogo,
 10. Jak radzić sobie ze stresem,
 11. Lepiej niż w filmach,
 12. Let me know,
 13. Mitologia słowiańska,
 14. Miłość czyni dobrym,
 15. Opowiem o tobie gwiazdom,
 16. Pięć królestw,
 17. Położna z Aushwitz
 18. Praga magiczna,
 19. Robert Lewandowski. Fantastyczna dziewiątka,
 20. Rodzina Monet,
 21. Smętarz dla zwierzaków,
 22. Tatuażysta z Auschwitz,
 23. Zanim wystygnie kawa,

Sprowadzone tytuły sprawnie i szybko opieczętowano, oprawiono, opracowano formalnie i rzeczowo tak, by mogły trafić w ręce czytelników. Przy okazji wielu uczniów nauczyło się oprawiać książki- to umiejętność, która powoli zanika, a czasem okazuje się niespodziewanie przydatna. Nowości sukcesywnie udostępniano od października 2023 roku.

By promować czytelnictwo z wykorzystaniem szkolnego księgozbioru, każdy z oddziałów przygotował własny projekt czytelniczy. Oto najciekawsze z nich:

 1. Kryminalne historie zapisane w DNA - 70. Rocznica odkrycia struktury kwasu DNA - kl. 1A
 2. Śladami Agaty Christie - kl. 1d
 3. Mitologia słowiańska, czyli odkrywamy fascynujący świat pradawnych Słowian - kl. 1e
 4. Co zdradza kłamcę? Analizujemy mowę ciała - kl. 1lc
 5. Zwyczajne czy niezwyczajne? % biografii nietuzinkowych kobiet. - kl. 2An
 6. Wywiad z bohaterem literackim w języku angielskim - kl. 2dn
 7. Śląsk- moja mała ojczyzna - 2lcn
 8. Przeczytałem- polecam - l. 3BRn
 9. Plan wycieczki do Krakowa - kl. 4An
 10. Praska magia - kl. 5Gen
 11. Czytamy w języku angielskim - kl. 5LCn

Ponadto udostępniono uczniom oraz rodzicom ulotkę opracowaną przez nauczycieli-bibliotekarzy na temat zalet czytania książek oraz tego, jak wygospodarować czas na tę przyjemność. W grudniu 2023 r. w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie z p. Uherkiem na temat działacza harcerskiego Józefa Pukowca.

Przeprowadzono także serię akcji promujących zasoby księgozbioru, np.: „Lektura+”, „Skuś się na książkę”, „Książka na dłuuuuugie jesienne wieczory, „Oświeć umysł- wypożycz książkę”, „Czytaj z krówką”, „Ferie… z książką!”, „Wiosna z  książką", „Ciekawa książka na majowy weekend”, „Zabierz książkę na wakacje” oraz konkursy szkolne: konkurs z okazji Października- Miesiąca Bibliotek Szkolnych, konkurs fotograficzny Jesień z  książką- książka z jesienią, Konkurs kreatywny z książką w tle, który miał rozwinąć różne talenty, ale także dowieść, że książka, nawet stara, może jeszcze się przydać.

Zachęcano też uczniów do rozwijania swoich pasji i zainteresowań poprzez udział w konkursach pozaszkolnych: uczennica kl. 2cn Małgorzata Gorgosz wzięła udział w Powiatowym Konkursie Fotograficznym „ Fotografia okiem matematyka” w którym zajęła II miejsce, w Ogólnopolskim Konkursie „Niesamowita Maszyna” organizowanym przez Politechnikę Białostocką- znalazła się w finale. Uczniowie wzięli również udział w konkursie fotograficznym „Leśne fotografie”, w konkursie filmowym „Dzieje nauki polskiej” organizowanym przez IPN.

W ramach współpracy z GBP w Pawłowicach uczniowie informowani byli na bieżąco o jej przedsięwzięciach, odwiedzili Filię Osiedlową GBP w Pawłowicach i wzięli udział w ciekawym spotkaniu z P. Kaliną Sobczyk- wolontariuszką Fundacji „Szerpowie Nadziei”.

Biblioteka szkolna zwyczajowo umożliwiła uczniom wypożyczanie książek na okres ferii zimowych i wakacji letnich, a za pośrednictwem kont czytelniczych uczniów z zasobów biblioteki mogli korzystać również członkowie ich rodzin.

By rozwijać pozytywny stosunek do książki, przeprowadzono warsztaty robienia zakładek i autorskich toreb na książki. W oknie czytelni przygotowano wystawę pt.: Książka dawniej- książka dziś”, na której można było podziwiać dawne i współczesne elementarze, lektury i książki dla młodzieży.

We wrześniu 2023 szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowego czytania”, a w maju - czerwcu 2024 w ogólnopolskiej akcji „Wybory książek”, dzięki której poznaliśmy preferencje czytelnicze naszych uczniów. Zdobyte w ten sposób informacje pragniemy wykorzystać przy kolejnych zakupach książek.

Inicjowano również rozmowy na temat przeczytanych książek, prowadzono zajęcia w ramach zajęć opiekuńczo- wychowawczych i zajęć bibliotecznych poświęcone twórczości wybranych autorów, ulubionych książek, literatury fantasy, ulubionych książek z dzieciństwa.

W grudniu 2023 roku dokonano rozliczenia finansowego oraz sporządzono sprawozdanie, które przekazano pracownikom UG w Pawłowicach.

Szczegółowe zestawienie tytułów zakupionych w ramach NPRCZ 2.0 można znaleźć w katalogu MOL Net+ pod  nazwą „Książki zakupione w ramach funduszy z NPRCZ 2.0”. Wszystkim, którzy przyłączyli się do działań promujących czytelnictwo dziękujemy i zachęcamy do dalszego korzystania ze szkolnego księgozbioru.

Czytany 189 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany niedziela, 23 czerwiec 2024 19:23

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.