Życie szkoły

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

Artykuły filtrowane wg daty: luty 2023

piątek, 24 luty 2023 11:55

Nie taki humanista straszny…

Homo sum et nihil humani a me alienum esse puto
- Terencjusz

Humanista - myślisz, że nim jesteś, bo masz problemy z matematyką i fizyką? Nic bardziej mylnego! Spróbujemy Ci pokazać, że humaniści to ludzie ciekawi świata, logicznie myślący i-o dziwo! - twardo stąpający po ziemi. I wiedzieć trzeba, że świat nie dzieli się na humanistów i ścisłowców. To sztuczny podział. Zarówno bez matematyki, fizyki, historii czy filozofii nasza kultura byłaby płaska i zubożała. Trudno sobie wyobrazić świat bez humanistów, trudno sobie wyobrazić Zespół Szkół Ogólnokształcących bez pasjonatów języka polskiego, historii czy filozofii! Jeśli lubisz słuchać, interpretować, stawiać pytania i szukać odpowiedzi - JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU!

Zapraszamy Cię do naszego magicznego świata kultury

1. Rozwijamy swoje pasje

Lubisz pisać? Masz lekkie pióro? Świetnie się składa… Zachęcamy młodych twórców do udziału w różnych konkursach z języka polskiego. Mimo że humanistom nie wypada się chwalić, musimy to zrobić - od wielu lat wygrywamy w Archidiecezjalnym Konkursie Literackim! Agnieszka, Natalia, Małgosia, Ania - to nasze lauraetki z poprzednich edycji. W tym roku szkolnym mamy i kolejnego wyróżnionego ucznia technikum górniczego, Gabriela Orszulika. A zatem udowadniamy tezę, iż można być jednocześnie i ścisłowcem i humanistą.

Nasi uczniowie z powodzeniem reprezentują szkołę w konkursach poetyckich („Kropla mej duszy“), papieskich, literackich i filozoficznych organizowanych przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Warto również wspomnieć o popularnym wśród młodzieży Gminnym Dyktandzie Ortograficznym im. Heleny Brzozowskiej, w czasie którego uczestnicy mogą zmierzyć się chociażby z historią niejakiego Dzierżysława - rycerza nieudolnie próbującego zapisać się mieczem i piórem na kartach historii czy Hipolita, który na emeryturze nudził się niemożebnie. Jesteśmy dumni z faktu, że autorką takich niebywałych i wesołych opowieści, pełnych ortograficznych pułapek jest pani Olimpia Herman, nasza nauczycielka języka polskiego!

W 2022 roku obchodziliśmy setną rocznicę przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie zorganizowało XX Powiatowy Konkurs Historyczny poświęcony tym wydarzeniom. Nasze zdolne uczennice - Julia i Kinga zdobyły uznanie jury!

Jeśli chcesz zacząć przygodę ze śpiewem, odkryć moc oraz brzmienie swojego głosu, a także pokonać wewnętrzne bariery i nabrać pewności siebie - zapraszamy na zajęcia wokalno-recytatorskie! Kto wie, być może powtórzysz sukces Piotra Karzełka, absolwenta Technikum Górniczego, a dziś występującego na różnych scenach tenora?

20 maja 2022 roku nasi uzdolnieni uczniowie zagrali dla Krystiana, absolwenta ZSO w Pawłowicach. Koncert charytatywny „Nowy stwórzmy świat…i Ty…i Ja” połączył młodzież z Polski i Ukrainy, która przez kilka tygodni wspólnie przygotowywała się do występu. Zachwyt widowni wzbudziły piękne aranżacje muzyczne, jak również i część kabaretowa w formie śląskiego koncertu życzeń.


(zdjęcia: Jakub Bortlik)

Zobacz, jak wielu naszych uczniów osiąga sukcesy w konkursach artystycznych, jak wielu z nich pokonuje stres i wchodzi na scenę w czasie ważnych uroczystości szkolnych.

Poniżej zdjęcia z obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia ZSO - tak nasi wychowankowie prezentują swoje talenty aktorskie, muzyczne i recytatorskie. 


(zdjęcia: Jakub Bortlik)

2. W świecie teatru, sztuki i Krakowa

Jesteś kreatywny, widzisz siebie na scenie albo przed kamerą? Pewnie ucieszy Cię fakt, że często wyjeżdżamy do Teatru Starego w Krakowie na sztuki - zarówno te dawne, jak i współczesne. To właśnie teatr rozwija wyobraźnię, edukuje i dostarcza niezapomnianych emocji.

W krakowskim teatrze dzieją się cuda!

Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne – od średniowiecza po czasy współczesne. Uwielbiamy bywać w Grodzie Kraka!

Rozmowa ze znanym aktorem? Czemu nie, zwłaszcza jeśli jest się ciekawą świata i odważną humanistką, która w pogoni za autografem zajrzy za kulisy, a nawet i do garderoby artysty!

W grudniu odbyliśmy sentymentalną podróż po Krakowie śladami Wyspiańskiego. Zatrzymaliśmy się pod domem Józefa Mehoffera, miejscem narodzin dramatopisarza, a później już Skałka, kościół Franciszkanów i oczywiście Muzeum Narodowe. Wieczorem zachwycił nas jarmark bożonarodzeniowy i piękne, świąteczne dekoracje.

Salvador Dali, Zdzisław Beksiński, a może Jakub Różalski? Tak, jeśli spotkanie ze sztuką to tylko w Ochorowiczówce, czyli w Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle! W czasie pobytu w tym niezwykłym miejscu humaniści zapominają o zasadach logiki i grawitacji, wchodzą w przestrzeń wyobraźni, jawy i snu. W takim miejscu można poczuć się niczym wyzwolony artysta, odważny myśliciel i wynalazca, Józef Ochorowicz!

3. Czytamy

Nie nie, spokojnie! My naprawdę lubimy czytać i rozmawiać o literaturze, a zwłaszcza jeśli w nowej podstawie programowej pojawiły się teksty Tadeusza Konwickiego, Ryszarda Kapuścińskiego i Janusza Głowackiego.

Jak wyglądają nasze lekcje w zakresie rozszerzonym?

  • Poznajemy dzieła literackie wchodzące w skład polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa , jak i autorów współczesnych, których zdobyli uznanie.
  • Kształcimy umiejętność analizowania i interpretowania tekstów kultury, a także ich wzajemnej korespondencji.
  • Doskonalimy umiejętność wyrażania własnych sądów, argumentacji i udziału w dyskusji.
  • Rozwijamy zainteresowania humanistyczne.
  • Pogłębiamy wiedzę z zakresu teorii literatury, filozofii, semiotyki…

Przede wszystkim jednak rozmawiamy o literaturze…bo my naprawdę kochamy książki!

4. Biblioteka - miejsce czytania, miejsce działania

Biblioteka dla nas, humanistów, jest sercem szkoły. Odwiedzamy ją w każdej wolnej chwili i to nie tylko w celu wypożyczenia kolejnej lektury! Tutaj, w przestronnych, dobrze oświetlonych i wyposażonych czytelniach możemy spokojnie przygotować się do lekcji, skorzystać z bogatego księgozbioru podręcznego, zapytać o książkowe nowości lub informatory maturalne.

Chętnie przeglądamy prasę, szczególnie popularnonaukową i młodzieżową.

Cieszymy się, że nasza szkolna biblioteka tak prężnie działa organizując szereg konkursów, w których my, humaniści, chętnie uczestniczymy: np. „Jesień z książką, książka z jesienią”, „Moja domowa biblioteka, konkurs z okazji „Października - Miesiąca Bibliotek Szkolnych”.

Warto też wspomnieć o różnych akcjach promujących czytelnictwo: „Jak  nie czytam, jak czytam”, „Czytaj.pl”, „ Narodowe czytanie…”, do których ochoczo przystępujemy! W październiku 2021 roku wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu akcji pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Na X jubileuszową edycję wybrano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Łukasz, Emilka, Aneta i Szymon przenieśli nas do początków wieku XX.



Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania były nieprzypadkowo „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, gdyż w tym roku mija okrągła dwusetna rocznica ich wydania.

8 marca 2022r. w naszej nowoczesnej czytelni odbył się wykład otwarty, który wygłosił Dominik Strugała. Tematem prelekcji była działalność wolontariuszy w Namibii - kraju w południowo-zachodniej Afryce, który odwiedził nasz młody podróżnik i wielki miłośnik zwierząt.

Jak już doskonale wiecie, nasi uczniowie chętnie biorą udział w konkursach organizowanych przez szkolną bibliotekę. Konkurs fotograficzny „Jesień z książką , książka z jesienią” już na stałe zagościł w grafiku konkursów szkolnych ZSO. Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Zuzia z klasy II dn. A oto jej nagrodzona praca.

Uczniowie ZSO wzięli również udział w konkursie organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach. Do konkursu zgłoszono 153 prace wykonane przez uczniów klas 1-4 szkół ponadpodstawowych i 7-8 szkół podstawowych z województwa śląskiego. Niestety, uczniowie nie zdobyli nagród, ale warto zaprezentować ich prace i docenić, ponieważ każde zdjęcie musieli opatrzyć uzasadnieniem.


(autorka: Zuzanna Muras)


(autorka Małgosia Gorgosz)

Uczniowie ZSO lubią pomagać, co wielokrotnie pokazywali i pokazują... Zbiórka darów książkowych dla szpitala w Jastrzębiu- Zdroju prowadzona była w październiku i listopadzie 2022 r., a ilość podarowanych książek o różnorodnej tematyce i adresowanych do czytelników w bardzo szerokim przedziale wiekowym była tak ogromna, że zaskoczyła organizatorów. Książki w grudniu 2022 roku zostały dostarczone do szpitala i innych placówek.

5. Lekcje języka polskiego nie tylko z nauczycielem

Spotkania z ciekawymi ludźmi? O tak, bardzo je lubimy! Zwłaszcza kiedy możemy zadawać pytania, dyskutować lub po prostu słuchać. Do dziś pamiętamy wizytę pani Edyty Hanslik, poetki, na co dzień pielęgniarki z WSS nr 2 w Jastrzębiu Zdroju lub pani dr Joanny Ździebło, która przypomniała nam smutne wydarzenia związane z Marszem Śmierci.

Skąd się biorą wojny? To temat spotkania z panem Markiem Sygaczem, dziennikarzem i korespondentem wojennym . Nasz gość opowiadał o życiu w obozach dla uchodźców - bez nadziei i w ciężkich warunkach, a potem - na prośbę uczniów - opisał trudną i niebezpieczną pracę reportera.

Czasami zdarza się, że i my przeprowadzamy lekcję. W czasie jednej z nich tłumaczyliśmy przedszkolakom, czym jest patriotyzm.

6. Wyjazdy po wiedzę

Jak przystało na prawdziwych humanistów, uwielbiamy zdobywać wiedzę. Z ogromną radością podjęliśmy współpracę z Uniwersytetem Śląskim (filia w Cieszynie) oraz Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który w ramach Dnia Otwartego organizuje ciekawe wykłady dla młodych polonistów. Bywamy i w Synagodze Chewra Lomdei Misznajot, gdzie w trakcie warsztatów odkrywamy wielokulturową przeszłość Oświęcimia. Uczymy się tolerancji ,szacunku dla drugiego człowieka oraz innych religii.

7. Papież Jan Paweł II naszym autorytetem

Pragnąc podtrzymać pamięć o osobie i twórczości Wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II, co roku, w kwietniu, organizujemy Dzień Papieski pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Pawłowice. Nasi młodsi koledzy i koleżanki ze szkół podstawowych mogą zaprezentować swoje umiejętności wokalno-recytatorskie, a także sprawdzić swoją wiedzę na temat życia patrona naszej szkoły.

Dzień Papieski to także doskonała okazja do spotkań z pracownikami IPN-u w Katowicach, którzy od wielu lat wygłaszają dla nas i naszych gości ciekawe wykłady dotyczące historii i roli kościoła w Polsce.

piątek, 24 luty 2023 11:13

Matematyka

„Matematyka jest wiedzą, w której, jeżeli się wie, to się wie, że się wie” /Carl von Weizsacker/

OŚMIOKLASISTO – jeśli wiesz, że WIESZ, to zapraszamy do wyboru matematyki na poziomie rozszerzonym. W naszej szkole w liceum jest ona realizowana od drugiego semestru klasy pierwszej w grupach międzyoddziałowych. Nie tylko będziesz mógł zmierzyć się z jej zawiłościami, poczuć ducha rywalizacji, ale poznać również uczniów z równoległych klas. W matematyce współzawodnictwo pozwala poszerzać swoją wiedzę i czuć satysfakcję z osiąganych celów. Pomyśl zatem o poszerzeniu swojej wiedzy i wybierz MATEMATYKĘ na wyższym poziomie.

  1. Prowadzimy zajęcia w trzech salach matematycznych wyposażonych w tablice multimedialne, pomoce dydaktyczne, gry matematyczne i logiczne. Poza tradycyjnymi metodami nauczania matematyki stosujemy nowoczesne techniki nauczania, by zwiększyć Waszą motywację i efektywność nauki oraz wspierać Wasz rozwój.




  2. Organizujemy konkursy dla uczniów z naszej szkoły i dla Was Ośmioklasistów
    - Światowy Dzień liczby Pi – konkursy matematyczno-logiczne.


    - Matnia – międzyszkolny konkurs matematyczno-logiczny dla uczniów okolicznych szkół podstawowych, podczas którego uczestnicy mierzą się ze swoimi umiejętnościami matematycznymi i strategicznymi oraz logicznym myśleniem. Chętnych nigdy nie brakuje. Zabawa jest świetna, co pokazuje, że MATEMATYKA nie taka straszna jak ją malująlaughing.




    - Konkursy pozaszkolne w jakich bierzemy udział to: Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR oraz Ogólnopolska Olimpiada Matematyczna Olimpus. Dla uczniów, którzy lubią matematykę, ale niekoniecznie tę naukową smile polecamy konkursy takie jak np. „Matematyka jest wszędzie” – konkurs na prezentację multimedialną czy też „Matematyczna manufaktura” – konkurs plastyczny.



  3. Poznajemy historię matematyki poprzez różne projekty np. o kobietach w matematyce, udziale matematyków w rozszyfrowaniu Enigmy, sukcesach lwowskiej szkoły matematycznej i inne

  4. Dbamy o dobre samopoczucie na zajęciach… gazetki w klasie i na korytarzu pozwalają dostrzec matematykę w różnych sytuacjach i miejscach, ukazać piękno „królowej nauk”. Prace uczniów prezentujemy innym, by mogli dostrzec różne aspekty matematyki. Tworzymy świąteczną atmosferę, by powtórka przed sprawdzianem nie była tak straszna.







  5. Przyjmujemy gości z zagranicy – wolontariuszki z Rumunii i Meksyku uczestniczyły w rozgrywkach matematyczno-logicznych „Mathematics without borders...”
  6. Prowadzimy lekcje poza szkołą np. w banku czy na Politechnice Gliwickiej. Bierzemy udział w wykładach na wyższych uczelniach w ramach projektów unijnych czy „Spotkaniach z ciekawą matematyką” w Bielsku-Białej.
  7. Uczestniczymy aktywnie w projektach unijnych takich jak: „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla siebie” czy aktualnie trwający „Rozwijamy talenty młodych ludzi”. W ramach działań uczeń może uczęszczać na dodatkowe zajęcia z matematyki, by rozwijać swoje pasje lub wyrównać braki w edukacji matematycznej (tzw. zajęcia wyrównawcze).








  8. Wspomagamy uczniów w rozwoju, uczestnicząc w projekcie unijnym: „Śląskie. Inwestujemy w talenty”, w którym uczniowie mają możliwość otrzymania prestiżowego stypendium. W ubiegłym roku aż czterech uczniów naszej szkoły zdobyło to stypendium otrzymując 5 tys. zł na rozwijanie swoich pasji. W naszej szkole właśnie matematyka jest najczęściej wybieranym przedmiotem do realizowania zadań tego projektu.
  9. Reagujemy na potrzeby drugiego człowieka. Kiedy w ubiegłym roku rozpoczęła się wojna na Ukrainie, postanowiliśmy dochód z Dnia Święta Liczby Pi przeznaczyć na potrzeby uchodźców. Została zorganizowana KAWIARENKA POD PIERWIASTKIEM, gdzie uczniowie technikum rachunkowości sprzedawali słodkości przygotowane przez uczniów różnych klas. Udało się uzbierać aż 673 zł!


  10. Łączymy pokolenia… W tym roku szkolnym do zespołu matematyków dołączyła absolwentka naszej szkoły smile Życzymy jej wielu sukcesów na polu matematyki!

środa, 22 luty 2023 17:56

Wyjazd do Danii

W dniach 12 do 16 grudnia 2022 roku odbyła się mobilność uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach w ramach realizowanego przez szkołę programu Erasmus+ :” Czyste środowisko łączy narody”. Opiekunami wyjazdu byli: Pani Elżbieta Łomozik oraz Pani Ewa Szypuła.

Dział: Erasmus+
środa, 22 luty 2023 17:47

Wyjazd do Portugalii

W dniach 28 maja do 4 czerwca 2022 roku odbył się wyjazd uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach w ramach realizowanego przez szkołę programu Erasmus+ :” Czyste środowisko łączy narody”. Opiekunami wyjazdu byli: Pani Elżbieta Łomozik oraz Pani Ewa Szypuła. Partnerzy projektu, a zatem uczniowie i nauczyciele z Polski oraz Danii spotkali się w słonecznej Portugalii.

Dział: Erasmus+

W dniu 16 grudnia 2022 roku klasa II LR, grupa technik rachunkowości uczestniczyła w seminarium finansowo-podatkowym zorganizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny w Rybniku.

Dział: Aktualności

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.