Artykuły filtrowane wg daty: luty 2023
Nie taki humanista straszny…
„Homo sum et nihil humani a me alienum esse puto”
- Terencjusz
Humanista - myślisz, że nim jesteś, bo masz problemy z matematyką i fizyką? Nic bardziej mylnego! Spróbujemy Ci pokazać, że humaniści to ludzie ciekawi świata, logicznie myślący i-o dziwo! - twardo stąpający po ziemi. I wiedzieć trzeba, że świat nie dzieli się na humanistów i ścisłowców. To sztuczny podział. Zarówno bez matematyki, fizyki, historii czy filozofii nasza kultura byłaby płaska i zubożała. Trudno sobie wyobrazić świat bez humanistów, trudno sobie wyobrazić Zespół Szkół Ogólnokształcących bez pasjonatów języka polskiego, historii czy filozofii! Jeśli lubisz słuchać, interpretować, stawiać pytania i szukać odpowiedzi - JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU!
Zapraszamy Cię do naszego magicznego świata kultury
1. Rozwijamy swoje pasje
Lubisz pisać? Masz lekkie pióro? Świetnie się składa… Zachęcamy młodych twórców do udziału w różnych konkursach z języka polskiego. Mimo że humanistom nie wypada się chwalić, musimy to zrobić - od wielu lat wygrywamy w Archidiecezjalnym Konkursie Literackim! Agnieszka, Natalia, Małgosia, Ania - to nasze lauraetki z poprzednich edycji. W tym roku szkolnym mamy i kolejnego wyróżnionego ucznia technikum górniczego, Gabriela Orszulika. A zatem udowadniamy tezę, iż można być jednocześnie i ścisłowcem i humanistą.
Nasi uczniowie z powodzeniem reprezentują szkołę w konkursach poetyckich („Kropla mej duszy“), papieskich, literackich i filozoficznych organizowanych przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Warto również wspomnieć o popularnym wśród młodzieży Gminnym Dyktandzie Ortograficznym im. Heleny Brzozowskiej, w czasie którego uczestnicy mogą zmierzyć się chociażby z historią niejakiego Dzierżysława - rycerza nieudolnie próbującego zapisać się mieczem i piórem na kartach historii czy Hipolita, który na emeryturze nudził się niemożebnie. Jesteśmy dumni z faktu, że autorką takich niebywałych i wesołych opowieści, pełnych ortograficznych pułapek jest pani Olimpia Herman, nasza nauczycielka języka polskiego!
W 2022 roku obchodziliśmy setną rocznicę przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie zorganizowało XX Powiatowy Konkurs Historyczny poświęcony tym wydarzeniom. Nasze zdolne uczennice - Julia i Kinga zdobyły uznanie jury!
Jeśli chcesz zacząć przygodę ze śpiewem, odkryć moc oraz brzmienie swojego głosu, a także pokonać wewnętrzne bariery i nabrać pewności siebie - zapraszamy na zajęcia wokalno-recytatorskie! Kto wie, być może powtórzysz sukces Piotra Karzełka, absolwenta Technikum Górniczego, a dziś występującego na różnych scenach tenora?
20 maja 2022 roku nasi uzdolnieni uczniowie zagrali dla Krystiana, absolwenta ZSO w Pawłowicach. Koncert charytatywny „Nowy stwórzmy świat…i Ty…i Ja” połączył młodzież z Polski i Ukrainy, która przez kilka tygodni wspólnie przygotowywała się do występu. Zachwyt widowni wzbudziły piękne aranżacje muzyczne, jak również i część kabaretowa w formie śląskiego koncertu życzeń.
(zdjęcia: Jakub Bortlik)
Zobacz, jak wielu naszych uczniów osiąga sukcesy w konkursach artystycznych, jak wielu z nich pokonuje stres i wchodzi na scenę w czasie ważnych uroczystości szkolnych.
Poniżej zdjęcia z obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia ZSO - tak nasi wychowankowie prezentują swoje talenty aktorskie, muzyczne i recytatorskie.
(zdjęcia: Jakub Bortlik)
2. W świecie teatru, sztuki i Krakowa
Jesteś kreatywny, widzisz siebie na scenie albo przed kamerą? Pewnie ucieszy Cię fakt, że często wyjeżdżamy do Teatru Starego w Krakowie na sztuki - zarówno te dawne, jak i współczesne. To właśnie teatr rozwija wyobraźnię, edukuje i dostarcza niezapomnianych emocji.
W krakowskim teatrze dzieją się cuda!
Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne – od średniowiecza po czasy współczesne. Uwielbiamy bywać w Grodzie Kraka!
Rozmowa ze znanym aktorem? Czemu nie, zwłaszcza jeśli jest się ciekawą świata i odważną humanistką, która w pogoni za autografem zajrzy za kulisy, a nawet i do garderoby artysty!
W grudniu odbyliśmy sentymentalną podróż po Krakowie śladami Wyspiańskiego. Zatrzymaliśmy się pod domem Józefa Mehoffera, miejscem narodzin dramatopisarza, a później już Skałka, kościół Franciszkanów i oczywiście Muzeum Narodowe. Wieczorem zachwycił nas jarmark bożonarodzeniowy i piękne, świąteczne dekoracje.
Salvador Dali, Zdzisław Beksiński, a może Jakub Różalski? Tak, jeśli spotkanie ze sztuką to tylko w Ochorowiczówce, czyli w Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle! W czasie pobytu w tym niezwykłym miejscu humaniści zapominają o zasadach logiki i grawitacji, wchodzą w przestrzeń wyobraźni, jawy i snu. W takim miejscu można poczuć się niczym wyzwolony artysta, odważny myśliciel i wynalazca, Józef Ochorowicz!
3. Czytamy
Nie nie, spokojnie! My naprawdę lubimy czytać i rozmawiać o literaturze, a zwłaszcza jeśli w nowej podstawie programowej pojawiły się teksty Tadeusza Konwickiego, Ryszarda Kapuścińskiego i Janusza Głowackiego.
Jak wyglądają nasze lekcje w zakresie rozszerzonym?
- Poznajemy dzieła literackie wchodzące w skład polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa , jak i autorów współczesnych, których zdobyli uznanie.
- Kształcimy umiejętność analizowania i interpretowania tekstów kultury, a także ich wzajemnej korespondencji.
- Doskonalimy umiejętność wyrażania własnych sądów, argumentacji i udziału w dyskusji.
- Rozwijamy zainteresowania humanistyczne.
- Pogłębiamy wiedzę z zakresu teorii literatury, filozofii, semiotyki…
Przede wszystkim jednak rozmawiamy o literaturze…bo my naprawdę kochamy książki!
4. Biblioteka - miejsce czytania, miejsce działania
Biblioteka dla nas, humanistów, jest sercem szkoły. Odwiedzamy ją w każdej wolnej chwili i to nie tylko w celu wypożyczenia kolejnej lektury! Tutaj, w przestronnych, dobrze oświetlonych i wyposażonych czytelniach możemy spokojnie przygotować się do lekcji, skorzystać z bogatego księgozbioru podręcznego, zapytać o książkowe nowości lub informatory maturalne.
Chętnie przeglądamy prasę, szczególnie popularnonaukową i młodzieżową.
Cieszymy się, że nasza szkolna biblioteka tak prężnie działa organizując szereg konkursów, w których my, humaniści, chętnie uczestniczymy: np. „Jesień z książką, książka z jesienią”, „Moja domowa biblioteka, konkurs z okazji „Października - Miesiąca Bibliotek Szkolnych”.
Warto też wspomnieć o różnych akcjach promujących czytelnictwo: „Jak nie czytam, jak czytam”, „Czytaj.pl”, „ Narodowe czytanie…”, do których ochoczo przystępujemy! W październiku 2021 roku wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu akcji pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Na X jubileuszową edycję wybrano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Łukasz, Emilka, Aneta i Szymon przenieśli nas do początków wieku XX.
Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania były nieprzypadkowo „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, gdyż w tym roku mija okrągła dwusetna rocznica ich wydania.
8 marca 2022r. w naszej nowoczesnej czytelni odbył się wykład otwarty, który wygłosił Dominik Strugała. Tematem prelekcji była działalność wolontariuszy w Namibii - kraju w południowo-zachodniej Afryce, który odwiedził nasz młody podróżnik i wielki miłośnik zwierząt.
Jak już doskonale wiecie, nasi uczniowie chętnie biorą udział w konkursach organizowanych przez szkolną bibliotekę. Konkurs fotograficzny „Jesień z książką , książka z jesienią” już na stałe zagościł w grafiku konkursów szkolnych ZSO. Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Zuzia z klasy II dn. A oto jej nagrodzona praca.
Uczniowie ZSO wzięli również udział w konkursie organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach. Do konkursu zgłoszono 153 prace wykonane przez uczniów klas 1-4 szkół ponadpodstawowych i 7-8 szkół podstawowych z województwa śląskiego. Niestety, uczniowie nie zdobyli nagród, ale warto zaprezentować ich prace i docenić, ponieważ każde zdjęcie musieli opatrzyć uzasadnieniem.
(autorka: Zuzanna Muras)
(autorka Małgosia Gorgosz)
Uczniowie ZSO lubią pomagać, co wielokrotnie pokazywali i pokazują... Zbiórka darów książkowych dla szpitala w Jastrzębiu- Zdroju prowadzona była w październiku i listopadzie 2022 r., a ilość podarowanych książek o różnorodnej tematyce i adresowanych do czytelników w bardzo szerokim przedziale wiekowym była tak ogromna, że zaskoczyła organizatorów. Książki w grudniu 2022 roku zostały dostarczone do szpitala i innych placówek.
5. Lekcje języka polskiego nie tylko z nauczycielem
Spotkania z ciekawymi ludźmi? O tak, bardzo je lubimy! Zwłaszcza kiedy możemy zadawać pytania, dyskutować lub po prostu słuchać. Do dziś pamiętamy wizytę pani Edyty Hanslik, poetki, na co dzień pielęgniarki z WSS nr 2 w Jastrzębiu Zdroju lub pani dr Joanny Ździebło, która przypomniała nam smutne wydarzenia związane z Marszem Śmierci.
Skąd się biorą wojny? To temat spotkania z panem Markiem Sygaczem, dziennikarzem i korespondentem wojennym . Nasz gość opowiadał o życiu w obozach dla uchodźców - bez nadziei i w ciężkich warunkach, a potem - na prośbę uczniów - opisał trudną i niebezpieczną pracę reportera.
Czasami zdarza się, że i my przeprowadzamy lekcję. W czasie jednej z nich tłumaczyliśmy przedszkolakom, czym jest patriotyzm.
6. Wyjazdy po wiedzę
Jak przystało na prawdziwych humanistów, uwielbiamy zdobywać wiedzę. Z ogromną radością podjęliśmy współpracę z Uniwersytetem Śląskim (filia w Cieszynie) oraz Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który w ramach Dnia Otwartego organizuje ciekawe wykłady dla młodych polonistów. Bywamy i w Synagodze Chewra Lomdei Misznajot, gdzie w trakcie warsztatów odkrywamy wielokulturową przeszłość Oświęcimia. Uczymy się tolerancji ,szacunku dla drugiego człowieka oraz innych religii.
7. Papież Jan Paweł II naszym autorytetem
Pragnąc podtrzymać pamięć o osobie i twórczości Wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II, co roku, w kwietniu, organizujemy Dzień Papieski pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Pawłowice. Nasi młodsi koledzy i koleżanki ze szkół podstawowych mogą zaprezentować swoje umiejętności wokalno-recytatorskie, a także sprawdzić swoją wiedzę na temat życia patrona naszej szkoły.
Dzień Papieski to także doskonała okazja do spotkań z pracownikami IPN-u w Katowicach, którzy od wielu lat wygłaszają dla nas i naszych gości ciekawe wykłady dotyczące historii i roli kościoła w Polsce.
Matematyka
„Matematyka jest wiedzą, w której, jeżeli się wie, to się wie, że się wie” /Carl von Weizsacker/
OŚMIOKLASISTO – jeśli wiesz, że WIESZ, to zapraszamy do wyboru matematyki na poziomie rozszerzonym. W naszej szkole w liceum jest ona realizowana od drugiego semestru klasy pierwszej w grupach międzyoddziałowych. Nie tylko będziesz mógł zmierzyć się z jej zawiłościami, poczuć ducha rywalizacji, ale poznać również uczniów z równoległych klas. W matematyce współzawodnictwo pozwala poszerzać swoją wiedzę i czuć satysfakcję z osiąganych celów. Pomyśl zatem o poszerzeniu swojej wiedzy i wybierz MATEMATYKĘ na wyższym poziomie.
- Prowadzimy zajęcia w trzech salach matematycznych wyposażonych w tablice multimedialne, pomoce dydaktyczne, gry matematyczne i logiczne. Poza tradycyjnymi metodami nauczania matematyki stosujemy nowoczesne techniki nauczania, by zwiększyć Waszą motywację i efektywność nauki oraz wspierać Wasz rozwój.
- Organizujemy konkursy dla uczniów z naszej szkoły i dla Was Ośmioklasistów
- Światowy Dzień liczby Pi – konkursy matematyczno-logiczne.
- Matnia – międzyszkolny konkurs matematyczno-logiczny dla uczniów okolicznych szkół podstawowych, podczas którego uczestnicy mierzą się ze swoimi umiejętnościami matematycznymi i strategicznymi oraz logicznym myśleniem. Chętnych nigdy nie brakuje. Zabawa jest świetna, co pokazuje, że MATEMATYKA nie taka straszna jak ją malują.
- Konkursy pozaszkolne w jakich bierzemy udział to: Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR oraz Ogólnopolska Olimpiada Matematyczna Olimpus. Dla uczniów, którzy lubią matematykę, ale niekoniecznie tę naukowąpolecamy konkursy takie jak np. „Matematyka jest wszędzie” – konkurs na prezentację multimedialną czy też „Matematyczna manufaktura” – konkurs plastyczny.
- Poznajemy historię matematyki poprzez różne projekty np. o kobietach w matematyce, udziale matematyków w rozszyfrowaniu Enigmy, sukcesach lwowskiej szkoły matematycznej i inne
- Dbamy o dobre samopoczucie na zajęciach… gazetki w klasie i na korytarzu pozwalają dostrzec matematykę w różnych sytuacjach i miejscach, ukazać piękno „królowej nauk”. Prace uczniów prezentujemy innym, by mogli dostrzec różne aspekty matematyki. Tworzymy świąteczną atmosferę, by powtórka przed sprawdzianem nie była tak straszna.
- Przyjmujemy gości z zagranicy – wolontariuszki z Rumunii i Meksyku uczestniczyły w rozgrywkach matematyczno-logicznych „Mathematics without borders...”
- Prowadzimy lekcje poza szkołą np. w banku czy na Politechnice Gliwickiej. Bierzemy udział w wykładach na wyższych uczelniach w ramach projektów unijnych czy „Spotkaniach z ciekawą matematyką” w Bielsku-Białej.
- Uczestniczymy aktywnie w projektach unijnych takich jak: „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla siebie” czy aktualnie trwający „Rozwijamy talenty młodych ludzi”. W ramach działań uczeń może uczęszczać na dodatkowe zajęcia z matematyki, by rozwijać swoje pasje lub wyrównać braki w edukacji matematycznej (tzw. zajęcia wyrównawcze).
- Wspomagamy uczniów w rozwoju, uczestnicząc w projekcie unijnym: „Śląskie. Inwestujemy w talenty”, w którym uczniowie mają możliwość otrzymania prestiżowego stypendium. W ubiegłym roku aż czterech uczniów naszej szkoły zdobyło to stypendium otrzymując 5 tys. zł na rozwijanie swoich pasji. W naszej szkole właśnie matematyka jest najczęściej wybieranym przedmiotem do realizowania zadań tego projektu.
- Reagujemy na potrzeby drugiego człowieka. Kiedy w ubiegłym roku rozpoczęła się wojna na Ukrainie, postanowiliśmy dochód z Dnia Święta Liczby Pi przeznaczyć na potrzeby uchodźców. Została zorganizowana KAWIARENKA POD PIERWIASTKIEM, gdzie uczniowie technikum rachunkowości sprzedawali słodkości przygotowane przez uczniów różnych klas. Udało się uzbierać aż 673 zł!
- Łączymy pokolenia… W tym roku szkolnym do zespołu matematyków dołączyła absolwentka naszej szkoły
Życzymy jej wielu sukcesów na polu matematyki!
Wyjazd do Danii
W dniach 12 do 16 grudnia 2022 roku odbyła się mobilność uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach w ramach realizowanego przez szkołę programu Erasmus+ :” Czyste środowisko łączy narody”. Opiekunami wyjazdu byli: Pani Elżbieta Łomozik oraz Pani Ewa Szypuła.
Wyjazd do Portugalii
W dniach 28 maja do 4 czerwca 2022 roku odbył się wyjazd uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach w ramach realizowanego przez szkołę programu Erasmus+ :” Czyste środowisko łączy narody”. Opiekunami wyjazdu byli: Pani Elżbieta Łomozik oraz Pani Ewa Szypuła. Partnerzy projektu, a zatem uczniowie i nauczyciele z Polski oraz Danii spotkali się w słonecznej Portugalii.
Praktyczna lekcja finansów i podatków na akademickim poziomie
W dniu 16 grudnia 2022 roku klasa II LR, grupa technik rachunkowości uczestniczyła w seminarium finansowo-podatkowym zorganizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny w Rybniku.