Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

Artykuły filtrowane wg daty: luty 2023

piątek, 24 luty 2023 11:55

Nie taki humanista straszny…

Homo sum et nihil humani a me alienum esse puto
- Terencjusz

Humanista - myślisz, że nim jesteś, bo masz problemy z matematyką i fizyką? Nic bardziej mylnego! Spróbujemy Ci pokazać, że humaniści to ludzie ciekawi świata, logicznie myślący i-o dziwo! - twardo stąpający po ziemi. I wiedzieć trzeba, że świat nie dzieli się na humanistów i ścisłowców. To sztuczny podział. Zarówno bez matematyki, fizyki, historii czy filozofii nasza kultura byłaby płaska i zubożała. Trudno sobie wyobrazić świat bez humanistów, trudno sobie wyobrazić Zespół Szkół Ogólnokształcących bez pasjonatów języka polskiego, historii czy filozofii! Jeśli lubisz słuchać, interpretować, stawiać pytania i szukać odpowiedzi - JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU!

Zapraszamy Cię do naszego magicznego świata kultury

1. Rozwijamy swoje pasje

Lubisz pisać? Masz lekkie pióro? Świetnie się składa… Zachęcamy młodych twórców do udziału w różnych konkursach z języka polskiego. Mimo że humanistom nie wypada się chwalić, musimy to zrobić - od wielu lat wygrywamy w Archidiecezjalnym Konkursie Literackim! Agnieszka, Natalia, Małgosia, Ania - to nasze lauraetki z poprzednich edycji. W tym roku szkolnym mamy i kolejnego wyróżnionego ucznia technikum górniczego, Gabriela Orszulika. A zatem udowadniamy tezę, iż można być jednocześnie i ścisłowcem i humanistą.

Nasi uczniowie z powodzeniem reprezentują szkołę w konkursach poetyckich („Kropla mej duszy“), papieskich, literackich i filozoficznych organizowanych przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Warto również wspomnieć o popularnym wśród młodzieży Gminnym Dyktandzie Ortograficznym im. Heleny Brzozowskiej, w czasie którego uczestnicy mogą zmierzyć się chociażby z historią niejakiego Dzierżysława - rycerza nieudolnie próbującego zapisać się mieczem i piórem na kartach historii czy Hipolita, który na emeryturze nudził się niemożebnie. Jesteśmy dumni z faktu, że autorką takich niebywałych i wesołych opowieści, pełnych ortograficznych pułapek jest pani Olimpia Herman, nasza nauczycielka języka polskiego!

W 2022 roku obchodziliśmy setną rocznicę przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie zorganizowało XX Powiatowy Konkurs Historyczny poświęcony tym wydarzeniom. Nasze zdolne uczennice - Julia i Kinga zdobyły uznanie jury!

Jeśli chcesz zacząć przygodę ze śpiewem, odkryć moc oraz brzmienie swojego głosu, a także pokonać wewnętrzne bariery i nabrać pewności siebie - zapraszamy na zajęcia wokalno-recytatorskie! Kto wie, być może powtórzysz sukces Piotra Karzełka, absolwenta Technikum Górniczego, a dziś występującego na różnych scenach tenora?

20 maja 2022 roku nasi uzdolnieni uczniowie zagrali dla Krystiana, absolwenta ZSO w Pawłowicach. Koncert charytatywny „Nowy stwórzmy świat…i Ty…i Ja” połączył młodzież z Polski i Ukrainy, która przez kilka tygodni wspólnie przygotowywała się do występu. Zachwyt widowni wzbudziły piękne aranżacje muzyczne, jak również i część kabaretowa w formie śląskiego koncertu życzeń.


(zdjęcia: Jakub Bortlik)

Zobacz, jak wielu naszych uczniów osiąga sukcesy w konkursach artystycznych, jak wielu z nich pokonuje stres i wchodzi na scenę w czasie ważnych uroczystości szkolnych.

Poniżej zdjęcia z obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia ZSO - tak nasi wychowankowie prezentują swoje talenty aktorskie, muzyczne i recytatorskie. 


(zdjęcia: Jakub Bortlik)

2. W świecie teatru, sztuki i Krakowa

Jesteś kreatywny, widzisz siebie na scenie albo przed kamerą? Pewnie ucieszy Cię fakt, że często wyjeżdżamy do Teatru Starego w Krakowie na sztuki - zarówno te dawne, jak i współczesne. To właśnie teatr rozwija wyobraźnię, edukuje i dostarcza niezapomnianych emocji.

W krakowskim teatrze dzieją się cuda!

Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne – od średniowiecza po czasy współczesne. Uwielbiamy bywać w Grodzie Kraka!

Rozmowa ze znanym aktorem? Czemu nie, zwłaszcza jeśli jest się ciekawą świata i odważną humanistką, która w pogoni za autografem zajrzy za kulisy, a nawet i do garderoby artysty!

W grudniu odbyliśmy sentymentalną podróż po Krakowie śladami Wyspiańskiego. Zatrzymaliśmy się pod domem Józefa Mehoffera, miejscem narodzin dramatopisarza, a później już Skałka, kościół Franciszkanów i oczywiście Muzeum Narodowe. Wieczorem zachwycił nas jarmark bożonarodzeniowy i piękne, świąteczne dekoracje.

Salvador Dali, Zdzisław Beksiński, a może Jakub Różalski? Tak, jeśli spotkanie ze sztuką to tylko w Ochorowiczówce, czyli w Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle! W czasie pobytu w tym niezwykłym miejscu humaniści zapominają o zasadach logiki i grawitacji, wchodzą w przestrzeń wyobraźni, jawy i snu. W takim miejscu można poczuć się niczym wyzwolony artysta, odważny myśliciel i wynalazca, Józef Ochorowicz!

3. Czytamy

Nie nie, spokojnie! My naprawdę lubimy czytać i rozmawiać o literaturze, a zwłaszcza jeśli w nowej podstawie programowej pojawiły się teksty Tadeusza Konwickiego, Ryszarda Kapuścińskiego i Janusza Głowackiego.

Jak wyglądają nasze lekcje w zakresie rozszerzonym?

 • Poznajemy dzieła literackie wchodzące w skład polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa , jak i autorów współczesnych, których zdobyli uznanie.
 • Kształcimy umiejętność analizowania i interpretowania tekstów kultury, a także ich wzajemnej korespondencji.
 • Doskonalimy umiejętność wyrażania własnych sądów, argumentacji i udziału w dyskusji.
 • Rozwijamy zainteresowania humanistyczne.
 • Pogłębiamy wiedzę z zakresu teorii literatury, filozofii, semiotyki…

Przede wszystkim jednak rozmawiamy o literaturze…bo my naprawdę kochamy książki!

4. Biblioteka - miejsce czytania, miejsce działania

Biblioteka dla nas, humanistów, jest sercem szkoły. Odwiedzamy ją w każdej wolnej chwili i to nie tylko w celu wypożyczenia kolejnej lektury! Tutaj, w przestronnych, dobrze oświetlonych i wyposażonych czytelniach możemy spokojnie przygotować się do lekcji, skorzystać z bogatego księgozbioru podręcznego, zapytać o książkowe nowości lub informatory maturalne.

Chętnie przeglądamy prasę, szczególnie popularnonaukową i młodzieżową.

Cieszymy się, że nasza szkolna biblioteka tak prężnie działa organizując szereg konkursów, w których my, humaniści, chętnie uczestniczymy: np. „Jesień z książką, książka z jesienią”, „Moja domowa biblioteka, konkurs z okazji „Października - Miesiąca Bibliotek Szkolnych”.

Warto też wspomnieć o różnych akcjach promujących czytelnictwo: „Jak  nie czytam, jak czytam”, „Czytaj.pl”, „ Narodowe czytanie…”, do których ochoczo przystępujemy! W październiku 2021 roku wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu akcji pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Na X jubileuszową edycję wybrano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Łukasz, Emilka, Aneta i Szymon przenieśli nas do początków wieku XX.Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania były nieprzypadkowo „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, gdyż w tym roku mija okrągła dwusetna rocznica ich wydania.

8 marca 2022r. w naszej nowoczesnej czytelni odbył się wykład otwarty, który wygłosił Dominik Strugała. Tematem prelekcji była działalność wolontariuszy w Namibii - kraju w południowo-zachodniej Afryce, który odwiedził nasz młody podróżnik i wielki miłośnik zwierząt.

Jak już doskonale wiecie, nasi uczniowie chętnie biorą udział w konkursach organizowanych przez szkolną bibliotekę. Konkurs fotograficzny „Jesień z książką , książka z jesienią” już na stałe zagościł w grafiku konkursów szkolnych ZSO. Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Zuzia z klasy II dn. A oto jej nagrodzona praca.

Uczniowie ZSO wzięli również udział w konkursie organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach. Do konkursu zgłoszono 153 prace wykonane przez uczniów klas 1-4 szkół ponadpodstawowych i 7-8 szkół podstawowych z województwa śląskiego. Niestety, uczniowie nie zdobyli nagród, ale warto zaprezentować ich prace i docenić, ponieważ każde zdjęcie musieli opatrzyć uzasadnieniem.


(autorka: Zuzanna Muras)


(autorka Małgosia Gorgosz)

Uczniowie ZSO lubią pomagać, co wielokrotnie pokazywali i pokazują... Zbiórka darów książkowych dla szpitala w Jastrzębiu- Zdroju prowadzona była w październiku i listopadzie 2022 r., a ilość podarowanych książek o różnorodnej tematyce i adresowanych do czytelników w bardzo szerokim przedziale wiekowym była tak ogromna, że zaskoczyła organizatorów. Książki w grudniu 2022 roku zostały dostarczone do szpitala i innych placówek.

5. Lekcje języka polskiego nie tylko z nauczycielem

Spotkania z ciekawymi ludźmi? O tak, bardzo je lubimy! Zwłaszcza kiedy możemy zadawać pytania, dyskutować lub po prostu słuchać. Do dziś pamiętamy wizytę pani Edyty Hanslik, poetki, na co dzień pielęgniarki z WSS nr 2 w Jastrzębiu Zdroju lub pani dr Joanny Ździebło, która przypomniała nam smutne wydarzenia związane z Marszem Śmierci.

Skąd się biorą wojny? To temat spotkania z panem Markiem Sygaczem, dziennikarzem i korespondentem wojennym . Nasz gość opowiadał o życiu w obozach dla uchodźców - bez nadziei i w ciężkich warunkach, a potem - na prośbę uczniów - opisał trudną i niebezpieczną pracę reportera.

Czasami zdarza się, że i my przeprowadzamy lekcję. W czasie jednej z nich tłumaczyliśmy przedszkolakom, czym jest patriotyzm.

6. Wyjazdy po wiedzę

Jak przystało na prawdziwych humanistów, uwielbiamy zdobywać wiedzę. Z ogromną radością podjęliśmy współpracę z Uniwersytetem Śląskim (filia w Cieszynie) oraz Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który w ramach Dnia Otwartego organizuje ciekawe wykłady dla młodych polonistów. Bywamy i w Synagodze Chewra Lomdei Misznajot, gdzie w trakcie warsztatów odkrywamy wielokulturową przeszłość Oświęcimia. Uczymy się tolerancji ,szacunku dla drugiego człowieka oraz innych religii.

7. Papież Jan Paweł II naszym autorytetem

Pragnąc podtrzymać pamięć o osobie i twórczości Wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II, co roku, w kwietniu, organizujemy Dzień Papieski pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Pawłowice. Nasi młodsi koledzy i koleżanki ze szkół podstawowych mogą zaprezentować swoje umiejętności wokalno-recytatorskie, a także sprawdzić swoją wiedzę na temat życia patrona naszej szkoły.

Dzień Papieski to także doskonała okazja do spotkań z pracownikami IPN-u w Katowicach, którzy od wielu lat wygłaszają dla nas i naszych gości ciekawe wykłady dotyczące historii i roli kościoła w Polsce.

piątek, 24 luty 2023 11:44

Język angielski

Knowledge of languages is the doorway to wisdom” - „Znajomość języków jest bramą do wiedzy” - uważał średniowieczny angielski filozof Roger Bacon. My, zgodnie z tą myślą, chcemy dawać młodzieży różnorodne szanse na naukę języka angielskiego nie tylko podczas regularnych lekcji w szkolnej ławie, lecz również poprzez udział w licznych ciekawych aktywnościach. Oto, co działo się w ZSO w ciągu ostatnich lat:

Wymiany młodzieży

Posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie w organizowaniu wymian młodzieży w ramach projektów unijnych. (Comenius, Sokrates, Młodzież w Działaniu,). Gościliśmy u siebie setki młodych osób z takich krajów jak: Turcja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Dania, Francja, Litwa, Estonia czy Rumunia. Do niektórych z nich nasi uczniowie pojechali z re-wizytą pod opieką nauczycieli. Wykonano wiele ciekawych projektów, np. muzycznych - „MUSIC Together”, podczas którego nagrano piosenkę z czterech różnych językach oraz nakręcono do niej teledysk, biznesowych - „Youth Club”, którego celem było założenie fikcyjnych działalności biznesowych oraz nakręcenie filmików ich promujących oraz projektów ekologicznych. Nawiązano nowe znajomości, zwiedzono ciekawe miejsca, a także co najważniejsze, pokonano niejedną barierę językową!
Warto dodać, iż ZSO w Pawłowicach otrzymało akredytację unijnego programu edukacyjnego Erasmus + w latach 2021-2027, co umożliwia nam udział w wycieczkach do krajów Unii Europejskiej. Wiosną 2022r. nasza młodzież pod opieką dwójki nauczycieli spotkała się ze swoimi zagranicznymi partnerami w pięknej Portugalii realizując projekt pt. „Clean Environment Joins the Nations”, natomiast zimą tego samego roku odbył się wyjazd do Danii. W tym momencie trwają intensywnie przygotowania do odwiedzenia kolejnych europejskich krajów: Włoch i Hiszpanii.

Zobacz - Projekt pt. „Youth Club – Creativity Leads Us to Business” w Górkach Wielkich

Rozwijamy talenty młodych ludzi

W Zespole Szkół Ogólnokształcących realizowany jest również projekt „Rozwijamy talenty młodych ludzi”, w ramach którego uczniowie liceum mogą doskonalić swoje umiejętności językowe i poszerzać zainteresowania kulturowe na zajęciach rozwijających z języka angielskiego. Lekcje te prowadzone są w małych grupach, co umożliwia dużą indywidualizację pracy nauczyciela z młodzieżą. Co więcej, projekt umożliwia wzięcie udziału w pięciodniowym obozie językowym z native speakerem.

Wycieczki zagraniczne

Nauczyciele ZSO wraz z dyrekcją czterokrotnie zorganizowali kilkudniowe wycieczki na wyspy Brytyjskie. Dwa wyjazdy odbyły się drogą powietrzną do Londynu (z jednodniowym pobytem w Oksfordzie), a pozostałe dwa to wycieczki objazdowe autokarowe do Szkocji, Walii i Anglii. Wszystkie wyprawy odbyły się w towarzystwie profesjonalnego przewodnika turystycznego, który zarażał młodzież swoją pasją podróżniczą oraz imponował wiedzą historyczną.

Wizyty wolontariuszy w ZSO

Nasza szkoła kilkakrotnie gościła wolontariuszy z egzotycznych miejsc w ramach współpracy z organizacją AIESEC. Turyści ze Sri Lanki, Dubaju, Rumunii czy Meksyku prowadzili zajęcia/warsztaty z młodzieżą, w ramach których opowiadali o swoim kraju, obyczajach, życiu codziennym, brali udział w grach i zabawach z młodzieżą ZSO, a nawet spotykali się z nimi po lekcjach w celach rekreacyjno-turystycznych.

Obozy językowe

ZSO w Pawłowicach kilkakrotnie już zorganizowało atrakcyjny obóz językowy w Górkach Wielkich prowadzony przez native speakera oraz nauczycieli języka angielskiego. W tym roku szkolnym ponownie kilkudziesięciu uczniów weźmie udział w pięciodniowym obozie, podczas którego młodzież będzie podnosić swoje umiejętności językowe i komunikacyjne. Język angielski będzie obecny nie tylko podczas zajęć i warsztatów, ale również podczas posiłków, spacerów, czy wieczornych spotkań integracyjnych. Tegoroczny wyjazd planowany jest nad polskim morzem.

Konkursy językowe

Szkoła regularnie organizuje konkursy językowe oraz przygotowuje chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursach lub olimpiadach zewnętrznych. Angliści ZSO stworzyli do tej pory rywalizacje w ramach konkursów „Master of English” czy „Big Challenge”, angażowali ochotników do pomocy przy organizacji dorocznego Festiwalu Języków Obcych skierowanego dla uczniów szkół gimnazjalnych, a aktualnie podstawowych, zgłaszali i przygotowywali ambitną młodzież do udziału w konkursie FOX, English High Flier oraz Ogólnopolskiej Olimpiady, w której kilka lat temu dwóch uczniów liceum i technikum doszło do etapu finałowego. Obecnie proponujemy także uczestnictwo w Olimpiadzie Olimpus.

„Z angielskim za pan brat” - jeden z pomysłów na wolontariat w naszej szkole

Projekt realizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 23 w Jastrzębiu-Zdroju. Uczniowie naszej szkoły uczyli młodszych kolegów języka angielskiego – prowadzili zajęcia i przygotowywali ciekawe pomoce dydaktyczne. Lekcje te dawały młodzieży wiele radości, uczyły cierpliwości oraz były świetną okazją na zdobycie doświadczenia w pracy z dziećmi.

Język angielski w medycynie

Będąc uczniem klasy medycznej masz możliwość pogłębiania swojej wiedzy w kierunku języka specjalistycznego. Obecny rynek pracy wymaga od młodych ludzi znajomości języków obcych, w szczególności języka angielskiego. W dobie powszechnej otwartości rynku pracy na międzynarodową współpracę rośnie także zapotrzebowanie na znajomość języka specjalistycznego, także w sektorze medycznym. Na zajęciach języka angielskiego w medycynie będziesz poznawać i poszerzać bazę specjalistycznej terminologii medycznej oraz nabędziesz umiejętności komunikowania się zarówno z pacjentami jak i współpracownikami sektora medycznego.

Zajęcia z native speakerem

Od kilku lat nasza szkoła organizuje regularne lekcje z Jimem MacCarthy, native speakerem z Irlandii. Zajęcia w 100% prowadzone są w języku angielskim oraz stawiają nacisk na rozwijanie umiejętności sprawnego komunikowania się. Jest to świetny sposób na pozbycie się bariery językowej, rozwijanie swojego słownictwa w zakresie języka angielskiego, polepszanie wymowy, płynności formułowania zdań, jak również poszerzanie wiedzy kulturowej.

Dodatkowe lekcje z młodzieżą z zagranicy

Nasza szkoła organizuje również lekcje online z uczniami z miejscowości Fano we Włoszech.
Ponadto, przeprowadziliśmy również lekcje z Turcją, Bangladeszem, Wietnamem oraz Egiptem. Czym jest Mystery Skype? Mystery Skype to gra interaktywnej nauki, gdzie dwie szkoły, używając Skype, łączą się ze sobą, a ich uczniowie zadając pytania po angielsku próbują odgadnąć, z jakiego państwa są ich koleżanki i koledzy. Nasi uczniowie wykazują się wysokim poziomem angielskiego i tym samym, uczestnicząc w Mystery Skype, otworzyli w naszej szkole kolejny poziom interaktywnego nauczania.

Celem tego przedsięwzięcia jest ćwiczenie umiejętności mówienia oraz dzielenia się informacjami o swoim mieście z rówieśnikami z zagranicy w czasie rzeczywistym oraz podniesienie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego poprzez zastosowanie atrakcyjnej i pionierskiej formy wspólnej lekcji ze szkołą zagraniczną w systemie audio-video.

Przygotowanie do egzaminu Cambridge First Certificate of English

Uczniom liceum ogólnokształcącego oferujemy zajęcia przygotowującego do egzaminu potwierdzającego umiejętności językowe na piśmie. Certyfikat Cambridge FCE honorowany jest na całym świecie i nie traci swojej ważności. Z pewnością będzie on ogromnym atutem w procesie ubiegania się w przyszłości o pracę.

 

Klasa dwujęzyczna w obrębie liceum ogólnokształcącego

ZSO w Pawłowicach oferuje ciekawy kierunek – klasę dwujęzyczną w liceum ogólnokształcącym. Jest to bardzo atrakcyjna oferta dla osób lubiących język angielski oraz takich, które chętnie będą się uczyć niektórych przedmiotów ogólnych właśnie w tym języku. Ukończenie nauki w klasie o takim kierunku otwiera przed absolwentem wiele możliwości. Znacznie łatwiej będzie mu podjąć studia, na których język obcy odgrywa kluczową rolę (filologia angielska, stosunki międzynarodowe, turystyka, ekonomia, informatyka itp.) oraz finalnie zdobyć wymarzoną, dobrze płatną pracę. Dla uczniów chcących zapisać się do klasy dwujęzycznej nauczyciele ZSO przygotowali specjalny kurs przygotowujący do egzaminu umiejętności językowych.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy dwujęzycznej realizują dwa przedmioty ogólne w języku angielskim – fizykę i informatykę.

Absolwenci ZSO obecnie jako nauczyciele

Kiedyś uczniowie, dziś nauczyciele. Niektórzy absolwenci Zespołu Szkół Ogólnokształcących po latach wracają do szkoły na stanowiska nauczycieli. Wielu studentów decyduje się na realizację praktyki zawodowej w murach swojego liceum. Dyrektor ZSO, pan Andrzej Wowra, również uczył się tutaj w szkole średniej. W tym miejscu warto dodać, że nauczyciele języków obcych tworzą prężnie rozwijającą się kadrę. Poszerzają swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych, kursach doszkalających, warsztatach metodycznych, czy targach edukacyjnych. Poniższe zdjęcia przedstawiają międzynarodowe targi Bett w Londynie promujące zastosowanie nowoczesnych technologii informacyjnych w dziedzinie nauki.

piątek, 24 luty 2023 11:13

Matematyka

„Matematyka jest wiedzą, w której, jeżeli się wie, to się wie, że się wie” /Carl von Weizsacker/

OŚMIOKLASISTO – jeśli wiesz, że WIESZ, to zapraszamy do wyboru matematyki na poziomie rozszerzonym. W naszej szkole w liceum jest ona realizowana od drugiego semestru klasy pierwszej w grupach międzyoddziałowych. Nie tylko będziesz mógł zmierzyć się z jej zawiłościami, poczuć ducha rywalizacji, ale poznać również uczniów z równoległych klas. W matematyce współzawodnictwo pozwala poszerzać swoją wiedzę i czuć satysfakcję z osiąganych celów. Pomyśl zatem o poszerzeniu swojej wiedzy i wybierz MATEMATYKĘ na wyższym poziomie.

 1. Prowadzimy zajęcia w trzech salach matematycznych wyposażonych w tablice multimedialne, pomoce dydaktyczne, gry matematyczne i logiczne. Poza tradycyjnymi metodami nauczania matematyki stosujemy nowoczesne techniki nauczania, by zwiększyć Waszą motywację i efektywność nauki oraz wspierać Wasz rozwój.
 2. Organizujemy konkursy dla uczniów z naszej szkoły i dla Was Ośmioklasistów
  - Światowy Dzień liczby Pi – konkursy matematyczno-logiczne.


  - Matnia – międzyszkolny konkurs matematyczno-logiczny dla uczniów okolicznych szkół podstawowych, podczas którego uczestnicy mierzą się ze swoimi umiejętnościami matematycznymi i strategicznymi oraz logicznym myśleniem. Chętnych nigdy nie brakuje. Zabawa jest świetna, co pokazuje, że MATEMATYKA nie taka straszna jak ją malująlaughing.
  - Konkursy pozaszkolne w jakich bierzemy udział to: Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR oraz Ogólnopolska Olimpiada Matematyczna Olimpus. Dla uczniów, którzy lubią matematykę, ale niekoniecznie tę naukową smile polecamy konkursy takie jak np. „Matematyka jest wszędzie” – konkurs na prezentację multimedialną czy też „Matematyczna manufaktura” – konkurs plastyczny. 3. Poznajemy historię matematyki poprzez różne projekty np. o kobietach w matematyce, udziale matematyków w rozszyfrowaniu Enigmy, sukcesach lwowskiej szkoły matematycznej i inne

 4. Dbamy o dobre samopoczucie na zajęciach… gazetki w klasie i na korytarzu pozwalają dostrzec matematykę w różnych sytuacjach i miejscach, ukazać piękno „królowej nauk”. Prace uczniów prezentujemy innym, by mogli dostrzec różne aspekty matematyki. Tworzymy świąteczną atmosferę, by powtórka przed sprawdzianem nie była tak straszna. 5. Przyjmujemy gości z zagranicy – wolontariuszki z Rumunii i Meksyku uczestniczyły w rozgrywkach matematyczno-logicznych „Mathematics without borders...”
 6. Prowadzimy lekcje poza szkołą np. w banku czy na Politechnice Gliwickiej. Bierzemy udział w wykładach na wyższych uczelniach w ramach projektów unijnych czy „Spotkaniach z ciekawą matematyką” w Bielsku-Białej.
 7. Uczestniczymy aktywnie w projektach unijnych takich jak: „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla siebie” czy aktualnie trwający „Rozwijamy talenty młodych ludzi”. W ramach działań uczeń może uczęszczać na dodatkowe zajęcia z matematyki, by rozwijać swoje pasje lub wyrównać braki w edukacji matematycznej (tzw. zajęcia wyrównawcze).
 8. Wspomagamy uczniów w rozwoju, uczestnicząc w projekcie unijnym: „Śląskie. Inwestujemy w talenty”, w którym uczniowie mają możliwość otrzymania prestiżowego stypendium. W ubiegłym roku aż czterech uczniów naszej szkoły zdobyło to stypendium otrzymując 5 tys. zł na rozwijanie swoich pasji. W naszej szkole właśnie matematyka jest najczęściej wybieranym przedmiotem do realizowania zadań tego projektu.
 9. Reagujemy na potrzeby drugiego człowieka. Kiedy w ubiegłym roku rozpoczęła się wojna na Ukrainie, postanowiliśmy dochód z Dnia Święta Liczby Pi przeznaczyć na potrzeby uchodźców. Została zorganizowana KAWIARENKA POD PIERWIASTKIEM, gdzie uczniowie technikum rachunkowości sprzedawali słodkości przygotowane przez uczniów różnych klas. Udało się uzbierać aż 673 zł!


 10. Łączymy pokolenia… W tym roku szkolnym do zespołu matematyków dołączyła absolwentka naszej szkoły smile Życzymy jej wielu sukcesów na polu matematyki!

środa, 22 luty 2023 17:56

Wyjazd do Danii

W dniach 12 do 16 grudnia 2022 roku odbyła się mobilność uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach w ramach realizowanego przez szkołę programu Erasmus+ :” Czyste środowisko łączy narody”. Opiekunami wyjazdu byli: Pani Elżbieta Łomozik oraz Pani Ewa Szypuła.

Dział: Erasmus+
środa, 22 luty 2023 17:47

Wyjazd do Portugalii

W dniach 28 maja do 4 czerwca 2022 roku odbył się wyjazd uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach w ramach realizowanego przez szkołę programu Erasmus+ :” Czyste środowisko łączy narody”. Opiekunami wyjazdu byli: Pani Elżbieta Łomozik oraz Pani Ewa Szypuła. Partnerzy projektu, a zatem uczniowie i nauczyciele z Polski oraz Danii spotkali się w słonecznej Portugalii.

Dział: Erasmus+

W dniu 16 grudnia 2022 roku klasa II LR, grupa technik rachunkowości uczestniczyła w seminarium finansowo-podatkowym zorganizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny w Rybniku.

Dział: Aktualności

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.