O szkole

Przedmioty rozszerzone

05 marzec 2023 Dział: Klasy z profilem rozszerzonym Napisane przez  Joanna Gryboś

Drogie Ósmoklasistki i Ósmoklasiści!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Fizyka to przedmiot pasjonujący, pozwalający zrozumieć otaczający nas świat i zachodzące w nim procesy. Przekonać o tym może się każdy z Was, wybierając lekcje fizyki w ZSO. Będziecie mogli uczyć się tego przedmiotu na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Przekonacie się również, że niewiele rzeczy daje taką satysfakcję, jak zrozumienie czegoś, co początkowo wydaje się trudne.

W świecie nowoczesnych technologii, fizyka daje duże możliwości. W szczególności przydaje się tym, którzy w przyszłości chcą zostać inżynierami i marzą im się studia na politechnice bądź uniwersytecie. Przekonali się o tym nasi uczniowie, którzy mocno zaangażowali się w konkursy, projekty bądź inne działania mające na celu promowanie nauk ścisłych, w tym fizyki. W latach 2007-2023 wychowankowie naszej szkoły odnieśli liczne sukcesy w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i wojewódzkich z tego właśnie przedmiotu. Mogli się w nich wykazać nie tylko zdolnościami w rozwiązywaniu zawiłych zadań, ale tworzyli prace badawcze, plakaty, prezentacje, pisali eseje czy wiersze o fizyce. Poza konkursami, dużą popularnością wśród uczniów cieszyły się także wyjazdy na wykłady popularno-naukowe z fizyki i astronomii połączone z pokazami oraz ogólnopolskie festiwale nauki organizowane przez uczelnie wyższe. Ci wszyscy, którzy chcieli eksperymentować, mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w tygodniowych obozach naukowych, czy zajęciach pozalekcyjnych rozwijających umiejętności przeprowadzania badań i opracowywania ich wyników.

Niezwykle atrakcyjne okazały się dla uczniów również zajęcia z fizyki prowadzone metodą eksperymentu oraz zajęcia wyrównawcze odbywające się ramach unijnego projektu „Rozwijamy talenty młodych ludzi”, które trwały od 01.12.2021 r. do 19.12.2022 r. Podczas spotkań projektowych licealiści mieli możliwość wykonywania doświadczeń przy użyciu specjalistycznego sprzętu pomiarowego oraz poznania współczesnych technik badawczych. Taka forma zajęć skłaniała uczniów do intensywnego wysiłku intelektualnego, krytycznego, twórczego myślenia oraz uczestniczenia w dialogu, co przyczyniło się do opanowania w wysokim stopniu wiedzy praktycznej, w tym prawidłowego zaplanowania eksperymentu, jego wykonania, kreatywności we wnioskowaniu oraz umiejętności weryfikacji informacji. Dzięki udziałowi w dwóch obozach naukowych w Podlesicach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, które odbyły się w ramach wyżej wspominanego projektu, uczniowie rozbudzili swoje zainteresowania, ciekawość i pasję poznawczą w zgłębianiu tajemnic przyrody. Relację z zajęć projektowych w formie zdjęć znajdziecie pod tabelką z sukcesami.

Zresztą… przekonajcie się sami, oglądając krótki filmik ilustrujący nasze dokonania z tej dziedziny w ciągu kilkunastu lat.

Wszyscy Ci, którzy lubią wyzwania, chcą zgłębiać tajniki wiedzy fizycznej, przekonają się, że czas poświęcony na naukę fizyki z pewnością nie będzie stracony. Niezależnie od tego, kim chcecie zostać w przyszłości… lekarzem, mechanikiem samochodowym czy realizatorem dźwięku, warto uczyć się tego przedmiotu. Matura z tego przedmiotu jest przepustką do dalszej kariery naukowej i zawodowej, bo uczy umiejętności nie tylko samodzielnego zdobywania wiedzy, ale również pracy pod bacznym okiem nauczyciela.

Wielkim kunsztem wykazuje się
nauczyciel, który potrafi sprawić,
że twórcze wyrażanie siebie i
nabywanie wiedzy staje się źródłem radości

Albert Einstein

Zapraszamy na zajęcia!

Szczegółowe informacje dotyczące sukcesów uczniów ZSO w konkursach z fizyki i dziedzin pokrewnych za lata 2007-2023 znajdziecie poniżej.

Czytany 319 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany niedziela, 05 marzec 2023 18:09

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.