O szkole

Przedmioty rozszerzone

05 marzec 2023 Dział: Klasy z profilem rozszerzonym Napisane przez  Sebastian Telega, Izabela Siwek

Cały świat na wyciągnięcie ręki – czyli geografia w ZSO

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pierwszy krok, o którym mowa w powyższym cytacie warto zrobić w naszej szkole a w szczególności na lekcji geografii.

GEOGRAFIA W CODZIENNYM ŻYCIU

Na geografii uczymy się korzystać z najważniejszego źródła informacji jaki mamy czyli mapy. Na co dzień korzystamy z map, które znajdziemy na swoim smartfonie. A co jeśli sieć przestanie działać a znajdujesz się w nowym, nieznanym Ci miejscu a pod ręką masz tradycyjną mapę? Wtedy sięgasz pamięcią wstecz i przypominasz sobie, jak na lekcji geografii uczyłeś się orientować mapę w terenie i wyznaczać kierunki świata.

Prognozowanie pogody – znając rodzaje chmur, możesz przewidzieć czy zbliża się chmura burzowa, czy opady deszczu będą intensywne czy przelotne.

Wycieczki – na geografii poznasz ciekawe regiony turystyczne, klimat panujący w różnych krajach. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł zaplanować swój wyjazd w interesujące miejsce. Poznasz również inne kultury, które pomogą Ci się przygotować na wizytę w danym kraju.

Ochrona środowiska – na lekcji dowiesz się jaki jest stan naszego środowiska i w jaki sposób możesz o niego zadbać.

Gospodarka państw - bezrobocie, nowoczesne technologie, odnawialne źródła energii – te wyzwania stoją przed wieloma krajami. Podstawy tej tematyki poznasz właśnie na geografii.

WYPOSAŻENIE SALI

Nasza szkoła posiada świetnie wyposażoną pracownie geograficzną. Znajdziemy w niej nieodłączny element służący do nauki geografii – mapy i atlasy, w formie tradycyjnej oraz w formie multimedialnej.


Ćwiczenia na mapach interaktywnych

Ziemia się kręci a my razem z nią. Ziemia wraz z innymi planetami obraca się wokół Słońca – aby dowiedzieć się jakie wynikają z tego konsekwencje użyjemy tellurium. W prosty sposób jesteśmy w stanie zrozumieć jak zmienia się oświetlenie Ziemi w różnych porach roku, faz księżyca, zaćmień Słońca i Księżyca.


Tellurium

Rozpoznawanie skał – budowa geologiczna naszej planety jest niezwykle interesująca, możemy poznać ją trochę bliżej trzymając w ręce różnego rodzaju skały i skamieniałości. Za pomocą doświadczeń dowiemy się o cechach skał – twardości lub składzie chemicznym.


Szkolne zasoby geologiczne – skały oraz skamieniałości.


Próbki glebowe


Modele przestawiające ukształtowanie terenu – uskoki i fałdy.

Na balkonie przy pracowni geograficznej znajduje się stacja meteorologiczna, która  jest wykorzystywana w trakcie zajęć. Co ciekawe, dostęp do danych z tej stacji można mieć na swoim telefonie – wystarczy zeskanować poniższy kod QR, pobrać aplikację, wybrać lokalizację i na bieżąco sprawdzać pogodę oraz stopień zanieczyszczenia powietrza.


Stacja meteorologiczna, kod QR do pobrania aplikacji na telefon.

W TERENIE


Przyrządy do lekcji w terenie

Poza teoretyczną wiedzą, którą poznasz na lekcji, możesz sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. W końcu geografia nie istnieje bez przestrzeni, wiec kiedy pogoda nam sprzyja udajemy się w teren. Lekcje w terenie odbywają się w pobliżu szkoły, ale również z dala od niej. Niezwykle przydatne są wtedy przyrządy takie jak wiatromierz, termometr, busola, kompas, lornetka.


Terenowa lekcja z meteorologii z wykorzystaniem sprzętu szkolnego – stację pogody, wiatromierz, deszczomierz, busolę

Lekcje terenowe odbywają się w pobliżu szkoły. Podczas takiej lekcji, uczniowie wykorzystują wiedzę geograficzną w praktyce. Badaniom podlegają elementy pogody takie jak temperatura, ciśnienie, prędkość i kierunek wiatru. Część sprzętów którymi dokonujemy pomiarów nie jest powszechna w naszych domach. Dlatego uczmy się badać różne zjawiska bez użycia sprzętu – np. kierunek wiatru lub orientacja mapy w terenie na podstawie otaczających nas obiektów.


Piesze rajdy górskie organizowane dla uczniów lubiących pisze wędrówki

Wyjazdy terenowe przynoszą nam dużo radości. Poza uzupełniłem wiedzy w terenie i nieograniczonym kontaktem z przyrodą, czeka nas wiele przygód, które pozostaną w pamięci na długo! Często pomimo deszczu i trudnych warunków tenorowych ruszamy w drogę – ahoj przygodo! Na takich wyjazdach utrwalamy wiedzę dotyczącą odpowiedniego zachowania się w lesie lub trzymania się wyznaczonego szlaku.


 Obozy naukowe realizowane w ramach projektów unijnych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej

Zajęcia terenowe na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej były realizowane w ramach projektu unijnego „Rozwijamy talenty młodych ludzi”. Na zajęciach analizowaliśmy zmienność parametrów pogody w zależności od wysokości nad poziomem morza i ukształtowania terenu. W ramach zagadnień z geomorfologii uczestnicy projektu badali formy krasu zewnętrznego i występujące w okolicy skały i skamieniałości oraz zwiedzali jaskinię Głęboką.  Uczestnicy mieli możliwość również poznania wyjątkowych walorów przyrodniczych i kulturowych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w trakcie wycieczek do Pilicy na zamki w Bobolicach i Morsku, oraz na Górę Zborów i Okiennik Wielki.


Zajęcia praktyczne z geologii w Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

Na zajęciach z geologii uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat dziejów Ziemi, dynamiki i budowy skorupy ziemskiej. Zdobytą wiedzę sprawdzali w praktyce – rozpoznawali skały oraz badali ich cechy.

EFEKTY NAUKI GEOGRAFII

Ucząc się geografii w naszej szkole przygotujesz się do egzaminu maturalnego oraz zrozumiesz jak funkcjonuje świat. Zdanie matury z geografii otwiera drogę na kierunki studiów takie jak geografia, gospodarka przestrzenna, turystyka czy ochrona środowiska.

Geografia może stać się pasją, zainteresujesz się zjawiskami jakie zachodzą w około nas. Nasi uczniowie zdobytą wiedzę wykorzystują poza murami szkoły. Najlepszym dowodem na to jest film, który przedstawia zjawiska jakie zaobserwowali nasi uczniowie!

FILM Z ZAĆMIENIAMI

Czytany 1445 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany niedziela, 05 marzec 2023 16:57
Więcej w tej kategorii: Przedmioty rozszerzone »

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.