O szkole

Przedmioty rozszerzone

13 marzec 2022 Dział: Klasy z profilem rozszerzonym Napisane przez  Elżbieta Cholcha, Małgorzata Ślipek-Mrozek

„Kto nie zna historii, skazany jest na jej powtarzanie”

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Historia to opowieść o naszej przeszłości: tradycjach, kulturze, konfliktach i ludziach, którzy tworzą cały dorobek narodowy. Pozwala nam poznać przyczyny, przebieg i skutki wydarzeń, dokonywać wnikliwych analiz i co najważniejsze, daje możliwość wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

To co dawniej i to co teraz - przeszłość i teraźniejszość… To one kształtują nasz charakter, splatają się w wielowymiarową opowieść o losach ludzi i świata, są ważnym elementem tożsamości człowieka i otaczającej go rzeczywistości.

Jeżeli myślisz o studiowaniu:

 • Prawa;
 • Archeologii;
 • Psychologii;
 • Dziennikarstwa;
 • Bezpieczeństwa Narodowego;
 • Filozofii;
 • Politologii;
 • Pedagogiki;
 • Etnologii;
 • Administracji;
 • Socjologii;
 • Historii sztuki.

Wybierz rozszerzoną historię lub wiedzę o społeczeństwie!

Czego uczymy się na historii w zakresie rozszerzonym?

Jeżeli interesujesz się historią, nie będzie tak strasznie! Niegroźne dla Ciebie będą fakty, daty, nazwiska, analizy źródeł pisanych, ikonograficznych, statystycznych. A i z wypracowaniem sobie świetnie poradzisz, zwłaszcza że zawsze będziesz mógł liczyć na pomoc i wsparcie swojego nauczyciela.

Dasz radę, najważniejsze to usystematyzowanie swojej wiedzy i nabycie takich umiejętności, jak np.:

 • Umieszczanie opisywanych wydarzeń w czasie i przestrzeni.
 • Wskazywanie przyczyn i skutków wydarzeń.
 • Uwzględniania zmian zachodzących w czasie.

Czego uczymy się na wiedzy o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym?

Jeżeli interesujesz się polityką, relacjami międzynarodowymi, historią najnowszą , chcesz poznać podstawy stosunków społecznych oraz prawa - znalazłeś idealne rozszerzenie dla siebie! Na tym fakultecie przydaje się wiedza nie tylko ”podręcznikowa”, ważne jest, abyś zainteresował się sprawami bieżącymi. Internet, prasa, telewizja - to ważne źródła informacji, z których - gwarantujemy - często będziesz korzystał?

Wtedy na pewno poradzisz sobie z tematami omawiającymi:

 • Społeczeństwo;
 • Politykę i Państwo;
 • Prawo;
 • Stosunki międzynarodowe.

Szukasz ciekawych informacji z historii i wiedzy o społeczeństwie? Polecamy strony online:

Nasi uczniowie starają się rozwijać swoje pasje i realizują ciekawe projekty

„Pamięć o majorze”

W ramach projektu pt. "Pamięć o majorze" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Zbytkowa, uczniowie naszej szkoły zgłębiali bogaty życiorys Józefa Płonki. Burzliwe czasy I i II wojny światowej spędził on w służbie Ojczyźnie. Walczył na Ukrainie, był sekretarzem Okręgowego Komitetu Plebiscytowego, instruktorem organizacji bojowych, współzałożycielem zbytkowskiej straży pożarnej, członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Harcerstwa. A to tylko część zasług Majora Józefa Płonki, który może być dla nas- szczególnie młodych ludzi- wzorem aktywności, zaangażowania i patriotyzmu.

„Dwie ojczyzny Emilii Plater”

Realizacja projektu, w ramach współpracy polsko-litewskiej „Dwie ojczyzny Emilii Plater” wymagała od naszych uczniów dużo pracy, inwencji twórczej, zaangażowania – ale było warto! Zawarte znajomości z koleżankami i kolegami z Litwy trwają do dziś , a nasze szkoły - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach i Klaipedos rajono Endriejavo vidurine mokykla śmiało można nazwać partnerskimi.

Udany wyjazd do Górek Wielkich, prezentacja tradycji i kultury obu krajów, dyskusje – nie tylko historyczne, ale także duża dawka humoru, rodzinna atmosfera i przede wszystkim wspaniali ludzie wokół nas towarzyszyć będą już zawsze naszym wspomnieniom.

Pamiętamy o tradycjach

Ważnym wydarzeniem w naszej szkole jest Święto Szkoły, które uroczyście obchodzimy co roku. Nasi uczniowie starają się uświetnić to wydarzenie, prezentując swoje umiejętności wokalne, muzyczne, recytatorskie. Przybliżają swoim kolegom życie i twórczość świętego Jana Pawła II, patrona naszej szkoły, wielki autorytet moralny Polaków.

W 2018 roku Święto Szkoły połączyliśmy z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To ważna data dla nas wszystkich. Spełniły się marzenia o wolności i niezależności.

11 listopada 1918 roku ludzie wyszli na ulice, towarzyszyła im radość i nadzieja. 100 lat później my równie mocno cieszyliśmy się z faktu, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.

Było wzniośle i uroczyście, zobaczcie sami! 

Ciekawi świata-ciekawi ludzie

Współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej

Aby przybliżyć młodym ludziom tak bliską, a zarazem tak odległą dla nich i zagmatwaną historię PRL, systematycznie, raz do roku, zapraszamy przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej Pana Marka Łukasika, który przybliża naszym uczniom mało znane fakty z przeszłości Polski i Śląska. Obala także różne mity związane z naszym regionem np. mit rycerskiego Wermachtu. Tak ciekawe lekcje zawsze skłaniają do myślenia nad skomplikowaną historią naszego kraju, tym bardziej że wykłady są wzbogacone licznymi materiałami interaktywnymi. Uczniowie również zapoznają się z bogatym materiałem źródłowym, który pozwala im lepiej zrozumieć realia czasów komunistycznych.

Spotkanie z księdzem prałatem Bernardem Czerneckim

W ramach współpracy ze stowarzyszeniem „Pamięć Jastrzębska”, swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz prałat Bernard Czernecki, odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego. Spotkanie przebiegało w miłej, rodzinnej atmosferze. Ksiądz prałat podzielił się z młodzieżą swoim wyróżnieniem, a także apelował o szacunek dla ważnych w życiu wartości (patriotyzm, honor, wiara).

Uczniowie nie tylko mogli zobaczyć z bliska najwyższe odznaczenie państwowe, ale wysłuchali ciekawej lekcji historii o powstaniu i działalności „Solidarności”, a także o strajkach górników i ich determinacji w walce z systemem.
Ksiądz prałat wspomniał także o papieżu Janie Pawle II, z którym spotkał się na studiach i w czasie pielgrzymki do Polski.

Sukcesy naszych uczniów

Sukcesy uczniów są wypadkową wielu działań. Przede wszystkim jest to ogromna praca i zaangażowanie ucznia oraz jego nauczyciela. Dla młodego człowieka odkrywanie przeszłości musi stać się zajęciem na tyle fascynującym, by zrezygnował z wielu atrakcyjnych rozrywek i poświęcił swój wolny czas na dodatkową naukę. Także nauczyciel, który staje się przewodnikiem po meandrach historii, nie liczy godzin spędzonych na rozmowach z uczniem i ukierunkowaniu go pod kątem realizacji prac konkursowych.

Ale dzięki tej ciężkiej pracy możemy cieszyć się następującymi sukcesami.

 1. Rok 2008 – udział Janusza Trzaskalika w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym Krąg (II miejsce w województwie).
 2. Rok 2010 – udział Aleksandry Pojdy w XVI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
 3. Rok 2012 – udział Joanny Brody w konkursie fotograficznym pt. „Cud życia, cud śmierci” (I miejsce).
 4. Rok 2011- udział Aleksandry Pojdy w „Małym COP-ie”-Międzynarodowej Konferencji Uczniowskiej Dotyczącej Tematyki Zmian Klimatu pod patronatem British Council i Ambasady Brytyjskiej.
 5. Rok 2011- wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie „Szukamy Bohaterów” dla Aleksandry Pojdy za pracę pt. „Paweł Szturc – Nie zapomnimy – Walka Szturca o Polskość” (nagroda - wycieczka do Brukseli).
 6. Rok 2010 – udział Małgorzaty Guni w Ogólnopolskim Konkursie na plakat z okazji 70 rocznicy zbrodni katyńskiej” (III miejsce w województwie).
 7. Rok 2015 – udział Piotra Szołdra w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” (II miejsce w kraju).
 8. Rok 2016 - wyróżnienie Dominiki Waleczek w IV edycji ogólnopolskiego konkursu historyczno-literackiego „Pamięć nieustająca”.

Co roku uczniowie naszej szkoły odnoszą również sukcesy w powiatowych konkursach historycznych organizowanych przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Cieszymy się najnowszymi sukcesami naszych uczniów - Julii Gruszczyk i Łukasza Foksa w konkursie historycznym na prezentację multimedialną „Chrzest Polski”. Ich prace zostały zakwalifikowane do II etapu, a zatem mocno trzymamy kciuki i czekamy na ogłoszenie listy laureatów!

Czytany 1440 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany niedziela, 13 marzec 2022 12:58
Więcej w tej kategorii: « Klasa medyczna Biologia »

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.