Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

08 kwiecień 2020 Dział: Biblioteka online Napisane przez  Olimpia Herman

#zostanwdomu – przeczytaj książkę… i odkryj na nowo Sienkiewicza!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W tym tygodniu proponuję, by sięgnąć po mało znane opowiadania Sienkiewicza dostępne na stronie www.wolnelektury.pl

Autor ten jest uznanym powieściopisarzem historycznym i niestety kojarzy się głównie z nielubianymi, bo niezwykle obszernymi lekturami szkolnymi, takimi jak: „Krzyżacy”, „Potop” czy „Ogniem i mieczem”. Zazwyczaj uczniowie próbują uniknąć czytania jego powieści, zastępując je ich filmowymi wersjami. W jego przypadku sprawdza się obawa wyrażona przez Olgę Tokarczuk, że wraz z wpisaniem dzieł Noblisty do szkolnego kanonu autor traci swych szczerze zainteresowanych czytaniem jego dzieł odbiorców. Zatem, może warto zapomnieć o Sienkiewiczu jako o autorze lektur szkolnych i spróbować spojrzeć na jego twórczość z perspektywy innych, nieznanych dotąd tytułów.

Henryk Sienkiewicz: „Na Olimpie”
Opowiadanie, które w symboliczny sposób ujmuje stosunek chrześcijaństwa do wartości cenionych przez ludzi już w czasach pogańskich. Święci Piotr i Paweł sądzą greckich bogów. Których z nich błogosławią, a których potępiają i dlaczego? Czytając ten utwór, warto dla jego właściwego zrozumienia przyjrzeć się zachowaniu i słowom wypowiadanym przez postacie z Olimpu.
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sienkiewicz-na-olimpie/

Henryk Sienkiewicz: „Czy ci najmilejszy?”
Tym razem króciutkie opowiadanie dla…. nielubiących czytać! Do ubogiej matki przybywa wędrowiec z wiadomościami o jej synach żyjących z dala od niej. Kobieta, choć bardzo biedna, gości przybysza, a dla tego z synów, któremu wiedzie się najgorzej, przekazuje to, co ma najcenniejszego…
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sienkiewicz-czy-ci-najmilszy/

Henryk Sienkiewicz: „Co się stało w Sydonie”
Wspaniała historia miłosna osadzona na tle prawdziwych wydarzeń z rzeczywistą postacią historyczną w głównej roli. Biedny ogrodnik Abdolonim zakochuje się z wzajemnością w córce bogatego kupca Marhabala. Ośmiela się prosić ojca o jej rękę. Ten w błyskotliwych logicznych wywodach odmawia, kierując się wyłącznie rozsądkiem i troską o córkę i swój majątek. Los jednak okaże się przewrotny i bardzo szybko zaskoczy wszystkich bohaterów tego opowiadania. Czy pozytywnie? Trzeba przeczytać!
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sienkiewicz-co-sie-raz-stalo-w-sydonie/

Czytany 3421 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.