Przedmioty rozszerzone

24 luty 2023 Dział: Klasy z profilem rozszerzonym Napisane przez  Izabela Daniluk

„Matematyka jest wiedzą, w której, jeżeli się wie, to się wie, że się wie” /Carl von Weizsacker/

OŚMIOKLASISTO – jeśli wiesz, że WIESZ, to zapraszamy do wyboru matematyki na poziomie rozszerzonym. W naszej szkole w liceum jest ona realizowana od drugiego semestru klasy pierwszej w grupach międzyoddziałowych. Nie tylko będziesz mógł zmierzyć się z jej zawiłościami, poczuć ducha rywalizacji, ale poznać również uczniów z równoległych klas. W matematyce współzawodnictwo pozwala poszerzać swoją wiedzę i czuć satysfakcję z osiąganych celów. Pomyśl zatem o poszerzeniu swojej wiedzy i wybierz MATEMATYKĘ na wyższym poziomie.

1. Prowadzimy zajęcia w trzech salach matematycznych wyposażonych w tablice multimedialne, pomoce dydaktyczne, gry matematyczne i logiczne. Poza tradycyjnymi metodami nauczania matematyki stosujemy nowoczesne techniki nauczania, by zwiększyć Waszą motywację i efektywność nauki oraz wspierać Wasz rozwój.

2. Organizujemy konkursy dla uczniów z naszej szkoły i dla Was Ośmioklasistów
    - Światowy Dzień liczby Pi – konkursy matematyczno-logiczne.

- Matnia – międzyszkolny konkurs matematyczno-logiczny dla uczniów okolicznych szkół podstawowych, podczas którego uczestnicy mierzą się ze swoimi umiejętnościami matematycznymi i strategicznymi oraz logicznym myśleniem. Chętnych nigdy nie brakuje. Zabawa jest świetna, co pokazuje, że MATEMATYKA nie taka straszna jak ją malująlaughing.

- Konkursy pozaszkolne w jakich bierzemy udział to: Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR oraz Ogólnopolska Olimpiada Matematyczna Olimpus. Dla uczniów, którzy lubią matematykę, ale niekoniecznie tę naukową smile polecamy konkursy takie jak np. „Matematyka jest wszędzie” – konkurs na prezentację multimedialną czy też „Matematyczna manufaktura” – konkurs plastyczny.

3. Poznajemy historię matematyki poprzez różne projekty np. o kobietach w matematyce, udziale matematyków w rozszyfrowaniu Enigmy, sukcesach lwowskiej szkoły matematycznej i inne

4. Dbamy o dobre samopoczucie na zajęciach… gazetki w klasie i na korytarzu pozwalają dostrzec matematykę w różnych sytuacjach i miejscach, ukazać piękno „królowej nauk”. Prace uczniów prezentujemy innym, by mogli dostrzec różne aspekty matematyki. Tworzymy świąteczną atmosferę, by powtórka przed sprawdzianem nie była tak straszna.

5. Przyjmujemy gości z zagranicy – wolontariuszki z Rumunii i Meksyku uczestniczyły w rozgrywkach matematyczno-logicznych „Mathematics without borders...”
  6. Prowadzimy lekcje poza szkołą np. w banku czy na Politechnice Gliwickiej. Bierzemy udział w wykładach na wyższych uczelniach w ramach projektów unijnych czy „Spotkaniach z ciekawą matematyką” w Bielsku-Białej.
  7. Uczestniczymy aktywnie w projektach unijnych takich jak: „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla siebie” czy aktualnie trwający „Rozwijamy talenty młodych ludzi”. W ramach działań uczeń może uczęszczać na dodatkowe zajęcia z matematyki, by rozwijać swoje pasje lub wyrównać braki w edukacji matematycznej (tzw. zajęcia wyrównawcze).

8. Wspomagamy uczniów w rozwoju, uczestnicząc w projekcie unijnym: „Śląskie. Inwestujemy w talenty”, w którym uczniowie mają możliwość otrzymania prestiżowego stypendium. W ubiegłym roku aż czterech uczniów naszej szkoły zdobyło to stypendium otrzymując 5 tys. zł na rozwijanie swoich pasji. W naszej szkole właśnie matematyka jest najczęściej wybieranym przedmiotem do realizowania zadań tego projektu.
  9. Reagujemy na potrzeby drugiego człowieka. Kiedy w ubiegłym roku rozpoczęła się wojna na Ukrainie, postanowiliśmy dochód z Dnia Święta Liczby Pi przeznaczyć na potrzeby uchodźców. Została zorganizowana KAWIARENKA POD PIERWIASTKIEM, gdzie uczniowie technikum rachunkowości sprzedawali słodkości przygotowane przez uczniów różnych klas. Udało się uzbierać aż 673 zł!

10. Łączymy pokolenia… W tym roku szkolnym do zespołu matematyków dołączyła absolwentka naszej szkoły smile Życzymy jej wielu sukcesów na polu matematyki!

Ostatnio zmieniany sobota, 25 luty 2023 12:16
Więcej w tej kategorii: « Język angielski