Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

03 grudzień 2018 Dział: Współpraca Napisane przez  Barbara Kopertowska

Współpraca ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Katowicach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W bieżącym roku szkolnym młodzież naszej szkoły może po raz pierwszy wziąć udział w zajęciach dodatkowych, które odbywają się w oddziale katowickim Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Raz w miesiącu, popołudniami uczniowie uczestniczą w kółku psychologicznym, na którym młodzi ludzie z różnych śląskich szkół spotykają się na zajęciach z Kamilem Zielińskim – psychologiem, socjologiem i trenerem biznesu.

Pierwsze spotkanie odbyło się 6 listopada i dotyczyło wielkich eksperymentów psychologicznych. Mogliśmy dowiedzieć się, jak eksperyment więzienny Zimbardo (1971 r.) wpłynął na zachowanie jego uczestników, w jakim stopniu ulegamy konformizmowi (Asch, 1950 r.), jak bardzo jesteśmy posłuszni (eksperyment Milgrama z 1962 roku) oraz jak umiejętność „opóźniania nagrody” (odroczona gratyfikacja) ma się do powodzenia w życiu (eksperyment z piankami, Mischelle, 1972 r.). Uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wyciągnąć wnioski, które nie są budujące: większość z nas zachowuje się w sposób konformistyczny, jesteśmy posłuszni autorytetom.

Co ciekawe eksperyment rażenia prądem niewinnych ludzi został powtórzony w wielu miejscach na świecie, między innymi w 2015 roku w oddziale wrocławskim SWPS. Wynik był podobny do efektów oryginalnego doświadczenia. Wokół eksperymentu Zimbardo pojawiły się w 2018 roku kontrowersje. Autorowi zarzucano różne niedociągnięcia proceduralne, na przykład to, że jego asystent nakłaniał, zachęcał strażników więziennych do bycia „twardszymi” wobec więźniów.

13 grudnia wyruszymy na kolejne spotkanie. Tym razem temat będzie dotyczył życia: funkcjonowania psychospołecznego człowieka.

Kolejne tematy spotkań to: Zaburzenia psychiczne cz.1 i cz.2 (styczeń, luty), Emocje człowieka (marzec), Radzenie sobie ze stresem i minitrening odporności psychicznej (kwiecień), Psychologia internetu i cyberbuillying (maj), Trening kreatywności i podsumowanie zajęć (czerwiec). Chętnych do udziału w kółku zapraszamy!

Oprócz spotkań w siedzibie szkoły uczniowie klas drugich, trzeciej i czwartej mogli uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez panią Wiktorię Liman na terenie naszej placówki. Warsztaty dotyczyły efektywnej nauki, strategii negocjacyjnych pomagających w rozwiązywaniu konfliktów, radzenia sobie ze stresem, ćwiczenia mózgu (kinezjologia Dennisona) czy umiejętności rozpoznawania kłamstw. Uczniowie z oferty SWPS sami wybierali tematykę spotkania.

Mamy także zamiar odwiedzić uczelnię w czasie dni otwartych. SWPS od kilku lat, we wszystkich swoich oddziałach, propaguje wiedzę psychologiczną wśród nastolatków, realizując projekt Strefa Młodzieży. Atrakcją projektu jest między innymi to, że koordynowany jest przez młodych ludzi – jeszcze studentów lub doktorantów Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Organizowane są także spotkania dla rodziców i nauczycieli.

Więcej o kółku tutaj:

Więcej o eksperymentach tutaj:

Czytany 2620 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 grudzień 2018 17:36

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.