Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

09 styczeń 2019 Dział: Projekty Napisane przez  Łukasz Kucz, I ck

Kółko psychologiczne

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Raz w miesiącu, popołudniami uczniowie naszej szkoły jeżdżą do Katowic, do Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie uczestniczą w kółku psychologicznym, na którym młodzi ludzie z różnych śląskich szkół spotykają się na zajęciach z Kamilem Zielińskim – psychologiem, socjologiem i trenerem biznesu.

Drugie spotkanie odbyło się 13 grudnia, a tematem wykładu było funkcjonowanie psychospołeczne człowieka. Kamil Zieliński opowiedział nam m.in. o efekcie konfirmacji (potwierdzenia), czyli tendencji do preferowania informacji, które potwierdzają wcześniejsze oczekiwania i hipotezy, niezależnie od tego, czy te informacje są prawdziwe. Prowadzi to do błędnego odbierania danych i złego ich interpretowania.

Prowadzący mówił też o heurystyce dostępności, która polega na przypisywaniu większego prawdopodobieństwa zdarzeniom, które łatwiej przywołać do świadomości i które są bardziej nacechowane emocjonalnie, np. Kamil zapytał nas, co naszym zdaniem jest niebezpieczniejsze: rollercoaster czy jazda na rowerze? Mogłoby się wydawać, że dużo bardziej niebezpieczne jest to pierwsze, ale gdy spojrzy się na statystyki, to wypadki na rollercoasterach prawie się nie zdarzają w przeciwieństwie do tych na rowerach. Dzieje się tak, gdyż kojarzymy z tą rozrywką takie emocje jak: wysoki poziom adrenaliny i stres, które podpowiadają nam to.

Dowiedzieliśmy się również, co to jest dysonans poznawczy. Przykładem, który świetnie przedstawia to zagadnienie, jest taka oto sytuacja: „Palę papierosy i dowiaduję się, że wywołują one wiele chorób. Moja wiedza na temat palenia jest więc w sprzeczności z tym, co robię. Pojawia się więc nieprzyjemne uczucie, stan napięcia, który chcę obniżyć. W związku z tym np. podważam zasadność twierdzeń o szkodliwości palenia: „Moja babcia ma 90 lat, od 70 lat pije, pali i... żyje”. Dysonans zostaje zredukowany. Odkryto na przykład, że prawie wszyscy niepalący zgadzają się z tym, że palenie jest szkodliwe, a wśród osób palących zgadza się z tym tylko połowa badanych’’.

Kolejne spotkanie odbędzie się 8 stycznia 2019 roku, a tematem wykładu będą zaburzenia psychiczne (cz. 1).

Galeria

Czytany 1975 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany środa, 09 styczeń 2019 18:24

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.