Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

23 listopad 2020 Dział: Aktualności Napisane przez  Olimpia Herman

Z myślą o uczniach i naprzeciw ich potrzebom

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nie trzeba nikogo przekonywać, że wiek dojrzewania bywa trudny, zarówno dla samych nastolatków, jak i dla ich opiekunów - rodziców i nauczycieli.

Jeśli dodać do tego fakt, że wielu młodym ludziom przychodzi się borykać nie tylko z hormonalną burzą, ale i z problemami zdrowotnymi, trudną sytuacją rodzinną, wykluczeniem społecznym, kłopotami w nauce i konsekwencjami życia w warunkach pandemii, nie dziwi, że niektórym trudno poradzić sobie z negatywnymi emocjami.

Dla takich uczniów powstała w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach specjalna przestrzeń, w której potrzebujący będą mogli się wyciszyć, uspokoić, znaleźć klimat sprzyjający relaksowi i skupieniu. Pokój ciszy, zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb uczniów, szczególnie tych wrażliwych na bodźce zewnętrzne, posłuży do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, relaksacyjnych i terapeutycznych oraz wszelkich zajęć wymagających stosowania indywidualnych metod pracy. Dzięki przytulnemu wystrojowi wnętrza, tłumiącemu dźwięki z zewnątrz pokryciu ścian, kojącej kolorystyce i zachęcającym do relaksu meblom, nowo powstała przestrzeń sprzyjać też będzie wymagającym dyskrecji rozmowom uczniów i rodziców z psychologami czy szkolnym pedagogiem.

Warto dodać, że pokój ciszy nie jest pierwszą w ZSO inicjatywą, podjętą z myślą o młodych ludziach ze specyficznymi potrzebami, w tym uczniach z orzeczeniami o niepełnosprawności. Dzięki przychylności organu prowadzącego w tym roku szkolnym utworzono stanowisko psychologa. Szkoła zatrudnia nauczycieli specjalistów, stale powiększa się baza specjalistycznego sprzętu do pracy z potrzebującymi go uczniami, a wcześniej otwarto strefę nauki i rewalidacji, dostępną dla wszystkich uczniów na przykład podczas przerw.

Wszystko to przekonuje, że w pawłowicki Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II to szkoła otwarta na potrzeby osób niepełnosprawnych, w której nauczyciele i specjaliści odpowiednio indywidualizują pracę z młodzieżą tak, by uczniowie z różnymi deficytami mogli odnosić sukcesy na miarę swoich możliwości.

Czytany 1154 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.