Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

12 grudzień 2020 Dział: Aktualności Napisane przez  Joanna Antecka, Weronika Miłoś

O wyjątkowej roślinie… w pracowni biologicznej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Choć sezon wegetacyjny większości roślin dobiegł już końca, to jest roślina, która właśnie teraz zaczyna kwitnąć. Tą nietypową przedstawicielką jakże bogatego świata flory jest rosnąca w warunkach domowych schlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata), zwana także grudnikiem lub kaktusem bożonarodzeniowym.

Nazwa grudnik pochodzi od słowa grudzień – miesiąca, w którym zakwita. Okaz tego wyjątkowego gatunku rosnący w pracowni biologicznej naszej szkoły właśnie obsypał się kwieciem. Niepozorna i niezauważana przez większość roku roślina teraz przyciąga uwagę każdego swymi licznymi intensywnie czerwonymi kwiatami.

Wiedzieć warto, że schlumbergera zimowa należy do rodziny kaktusowatych, mimo że nie ma kolców ani cierni. Pędy tej rośliny dorastają do ok. 15 – 30 cm długości (w naszej pracowni mają 18 cm) i składają się ze spłaszczonych, podłużnych kilkucentymetrowych połączonych ze sobą członów o ząbkowanych brzegach. Na końcach pędów wyrastają kwiaty. Ich czerwone płatki otaczają liczne pręciki (z których wysypują się w dużych ilościach okrągłe ziarna pyłku). Wyraźnie widoczny jest również pojedynczy słupek wystający ponad wspomniane pręciki. Grudnik zakwita pod warunkiem, że ma zapewniony nieprzerwany okres ciemności w ciągu doby wynoszący co najmniej 10 godzin (Roślina Krótkiego Dnia). Warto w tym miejscu wspomnieć, że grudnik nie lubi przestawiania z miejsca na miejsce i obracania doniczki. Tak potraktowany potrafi się pogniewać i zrzucić wszystkie kwiaty. Grudnik obok bardziej znanej poinsecji (gwiazdy betlejemskiej) jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia, które już niedługo…

Czytany 344 razy
Etykiety
Więcej w tej kategorii: « Szachy Online Uwaga! »

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.