Technikum

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

01 grudzień 2023 Dział: Technik chłodnictwa i klimatyzacji Napisane przez  Elżbieta Łomozik

Wizyta uczniów klas chłodnictwa i klimatyzacji w firmie Frapol

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W czwartek 23 listopada 2023 roku 22 uczniów z klas 5 lcn i 3cke gościło w firmie Frapol w Krakowie, jednym z największych producentów i dostawców standardowych oraz wysoce specjalistycznych systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

Firma ta realizowała między innym tak znaczące projekty jak zabezpieczenia pożarowe w tunelu ewakuacyjnym na Zakopiance, centrala wentylacyjna dla Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu, centrala wentylacyjna dla biurowca Warsaw Spire, czy klimakonwektor dla koreańskiej firmy produkującej baterie.

Przyszli adepci chłodnictwa i klimatyzacji wysłuchali trzech wykładów poświęconych zagadnieniom branżowym przygotowanych przez pracowników działu projektowego. Pierwszą z prelekcji prowadził Pan Tomasz Jakubiak, a dotyczyła ona małych centrali wentylacyjnych oraz wentylatorów. Uczniowie zostali zapoznani z ich budową, komponentami oraz zasadami działania. Zostali zaznajomieni również z pracą periodycznego wymiennika odzysku ciepła - unikatowego, autorskiego rozwiązania zaproponowanego przez firmę Frapol.

Kolejne szkolenie dotyczyło produktów bytowych, a poprowadził je Pan Michał Grzywna. Prelegent omówił rodzaje i działanie regulatorów stałego nawiewu, tłumików hałasu, czerpni i wyrzutni, kanałów i kształtek, podstaw i wywietrzników dachowych, kratek wentylacyjnych i nawiewników. Omówił najczęstsze błędy popełniane przy instalowaniu tych ostatnich. Przedstawił również urządzenia służące do wentylacji przeciwpożarowej. Na konkretnych przykładach zaprezentował zasady działania klap przeciwpożarowych montowanych na przykład w serwerowniach czy maszynowniach. Omówił także funkcjonowanie urządzeń instalowanych w strefach przeciwpożarowych: przeciwpożarowych zaworów odcinających, klap wentylacji pożarowej służących do oddymiania pomieszczeń, jednostrefowych kanałów oddymiających poziomych instalowanych na przykład w garażach, korytarzach czy galeriach handlowych.

Trzecie z wystąpienie przygotowane przez Pana Andrzeja Cebulę poświęcone było centralom wentylacyjnym. Specjalista przedstawił rodzaje central, ich budowę, a także działanie. Ponadto umożliwił uczniom obejrzenie różnych typów filtrów powietrza. Wspomniał również o najciekawszych projektach, które realizowała firma Frapol, a były to m. in.: klimatyzacja do sali operacyjnej mobilnego szpitala dla 30 pacjentów przemieszczanego koleją lub statkiem, centrala wentylacyjna do tunelu dla producenta tulipanów, czy układ wentylacji dla jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w Sosnowcu.
Na zakończenie tej części wizyty wszyscy uczniowie otrzymali stosowne certyfikaty potwierdzające odbycie szkoleń. Następnie uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zobaczenia, jak powstają centrale klimatyzacyjne zwiedzając halę, w której montowane są wspomniane urządzenia.

Dzięki spotkaniu z pracownikami Frapolu uczniowie mieli możliwość zdobycia bezcennej wiedzy na temat wentylacji, klimatyzacji i zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim pracownikom firmy Frapol za umożliwienie wizyty, życzliwe przyjęcie, podzielenie się swoją wiedzą i cennym doświadczeniem. Szczególne podziękowania chcemy skierować do Pani Zuzanny Szwedo, za profesjonalne przygotowanie spotkania i okazaną serdeczność.

Czytany 666 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany piątek, 01 grudzień 2023 07:18

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.