Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

19 grudzień 2019 Dział: Nasze wyjazdy Napisane przez  Szymon Znojek 2TGE

Kopalnia - zadziwiający podziemny świat!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

We wtorek, 12 listopada odbyła się nasza długo oczekiwana wycieczka do zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu.

Po przywitaniu się z przewodnikiem udaliśmy się do pomieszczenia, w którym znajdowała się maszyna wyciągowa. Następnie przeszliśmy się do szybu, gdzie znajdowała się winda, którą zjechaliśmy najpierw na poziom 170, a następnie udaliśmy się na głębokość 320 m, gdzie miała odbyć się najciekawsza dla nas część wycieczki. Szola była ciasna i mieściło się w niej maksymalnie 8 osób. Po wejściu pierwszej grupy zjeżdżała ona trochę w dół, aby do kolejnej klatki weszły następne osoby. Kiedy dojechaliśmy na poziom 170, przewodnik opowiedział nam o pracy pierwszych górników w XIX i na początku XX wieku. Mieliśmy okazję zobaczyć stare oryginalne wyrobiska z tamtego czasu, a także stajnię, która wówczas była bardzo ważnym pomieszczeniem na kopalni, ponieważ konie odgrywały kluczową rolę w transporcie urobku i znacząco wyręczały ludzi w pracy fizycznej. Na tym poziomie zobaczyliśmy także pierwsze drewniane obudowy stosowane w kopalniach, różniące się całkowicie kształtem od dzisiejszych obudów górniczych. Na zakończenie zwiedzania tego poziomu udaliśmy się do kaplicy Świętej Barbary, w której - co mnie osobiście bardzo zdziwiło - odbywają się nadal uroczystości.

W kolejnym etapie wycieczki zwiedziliśmy poziom 320. To tam właśnie zobaczyliśmy, jak wygląda nowoczesne górnictwo. Obejrzeliśmy wykorzystywane współcześnie w wydobyciu węgla maszyny górnicze, które do tej pory mieliśmy okazję poznać tylko książkowo. Do najciekawszych urządzeń należały: kombajn przodkowy AM-50, system ścianowy wraz z sekcjami zmechanizowanymi oraz kombajn ścianowy. Dla mnie była to najciekawsza część tego wyjazdu, ponieważ miałem okazję zobaczyć na żywo techniki eksploatacji oraz wydobycia węgla tymi maszynami, które dotąd znałem tylko z lekcji.

Niezwykłą atrakcją dla zwiedzających to szczególne miejsce był przejazd kolejką podwieszaną, stanowiącą część transportu osobowego na kopalni. Na koniec odwiedziliśmy podziemną restaurację, znajdującą się właśnie na poziomie 320.

Szczerze przyznaję, wycieczka ta była niezwykle interesująca, ponieważ mogliśmy bezpośrednio zetknąć się ze sztuką górniczą, której tajniki do tej pory poznawaliśmy tylko na lekcjach przedmiotów zawodowych.

Czytany 2551 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.