Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

22 styczeń 2022 Dział: Nasze wyjazdy Napisane przez  Uczeń klasy 2 lg

Wycieczka do Zabytkowej Kopalni „Guido” w Zabrzu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W listopadzie moja klasa 2lg oraz klasa 1cke i 2 cke, udała się do Zabrza, aby zobaczyć jak wygląda kopalnia węgla kamiennego od środka. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przyjrzenia się maszynie wyciągowej, która umożliwia zjazd ludzi klatką szybową, potocznie nazywaną "szolą".

Następnie udaliśmy się na podszybie, aby stamtąd zjechać na poziom 170 m, gdzie ogromne wrażenie zrobił na nas sztuczny koń podwieszony na taśmach do urządzenia wyciągowego. Jak się później dowiedzieliśmy, w ten sposób kiedyś konie były zwożone na dół kopalni i tam pracowały, aż do śmierci.

Przewodnik oprowadził Nas po wyrobiskach, gdzie mogliśmy zobaczyć różne obudowy stosowane w kopalniach. Mogliśmy również na wizualizacji zobaczyć pracę górników w dawnych czasach oraz usłyszeć zbliżające się niebezpieczeństwo jakim było zalanie chodników wodą. Po przejściu przez kaplicę Świętej Barbary udaliśmy się pod szyb, skąd zjechaliśmy na poziom 320 m, aby tam zobaczyć już prawdziwe górnictwo.

Mieliśmy okazję przejechać się kolejką podwieszaną, zobaczyć jak pracuje kombajn chodnikowy i ścianowy. Na jakiej zasadzie przesuwa się obudowa zmechanizowana oraz przejść bardzo niskim wyrobiskiem.

Wycieczka bardzo Nam się podobała, gdyż mogliśmy zobaczyć i dotknąć wszystko to o czym uczymy się na lekcjach z przedmiotów zawodowych.

Czytany 1480 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.