Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

10 grudzień 2018 Dział: Uroczystości szkolne Napisane przez  Elżbieta Cholcha

Uczciliśmy Święto Niepodległości!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

22. listopada 2018 roku obchodziliśmy Święto Szkoły połączone z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z udziałem pocztów sztandarowych ZSO oraz Stowarzyszenia „Pamięć Jastrzębska”. W dalszej części odbyła się uroczysta akademia, na której gościliśmy m.in. Wójta Gminy Pawłowice pana Franciszka Dziendziela, radnych gminy, dyrektorów szkół, kierowników referatów, przedstawiciela Jastrzębskiej Spółki Węglowej, emerytowanego proboszcza pawłowickiej parafii księdza Jana Kapuścioka, członków Stowarzyszenia „Pamięć Jastrzębska”, a także dzieci z Publicznego Przedszkola „W Modrzewiowym Ogrodzie”. Swoją obecnością zaszczycił nas również ksiądz prałat Bernard Czarnecki, były kapelan „Solidarności”.

W części oficjalnej uroczystości prowadzący przybliżyli zebranym drogę Polaków do odzyskania niepodległości. Dyrektor ZSO pan Andrzej Wowra zwrócił szczególną uwagę na udział papieża Polaka - Jana Pawła II w budowaniu nowego, niezależnego państwa. Wójt Gminy Pawłowice pan Franciszek Dziendziel odwoływał się do początków istnienia Pawłowic, naszej małej ojczyzny, podkreślając przy tym niezwykły patriotyzm jej mieszkańców w różnych momentach historycznych. Niebywale interesująca okazała się też prelekcja wygłoszona przez pracownika IPN pana Ryszarda Mozgola na temat różnych dróg Polski do niepodległości.

W drugiej części wsłuchaliśmy się w wiersze i piosenki, a także słowa patrona naszej szkoły Jana Pawła II, które przybliżyły nam trudny czas zaborów, powstań niepodległościowych, walki o nowe państwo i w końcu moment odzyskania niepodległości. Nie obyło się bez zadumy i refleksji nad bolesną historią narodu polskiego. O oprawę muzyczną zadbali soliści: Kinga Andersch, Julia Paszyna, Sebastian Domin i Kacper Łomozik, a także nasi instrumentaliści: Jakub Gondek (pianino), Jan Łomozik (wiolonczela), Zuzanna Daniluk, Julia Paszyna i Kacper Łomozik (gitara). Pięknie odśpiewane pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru pod kierunkiem pani Anny Rzędkowskiej uświetniły tegoroczne obchody.

Wolne państwo, niepodległość, suwerenność - te słowa obrazują nasze niezwykłe spotkanie. Każdego dnia staramy się pamiętać o naszym patronie Janie Pawle II, który wskazywał i uczył, jak realizować patriotyczne powołanie.

Czytany 3134 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.